#162

Max Švabinský
(1873 – 1962)

Kytice

Švabinský Max 1873–1962
#162

Max Švabinský
(1873 – 1962)

Kytice

151-200
673 zobrazení
240 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 130 000 Kč
10. 12. 2017 13:30

Kytice, kolem r. 1909 - olej, plátno na kartonu, rám, sklo, 48 × 40 cm, sign. LN M. Švabinský, na rubu přípis Zuzany Švabinské odhadní cena 150 000–200 000 Kč Max Švabinský (1873–1962), jeden z nejvýznamnějších umělců 20. století, obdivován zejména pro svoji kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik, mezi které patřila např. olejomalba, perokresba, litografie či mozaika a akvarel. Nejčastějšími náměty jeho děl jsou portréty, krajiny a ilustrace. Působil jako profesor na pražské AVU, byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a pobýval v Paříži. Získal zlatou medaili v roce 1904 na světové výstavě v St. Louis. Na pražské akademii v roce 1910 založil grafickou speciálku. Po druhé světové válce byl jmenován národním umělcem. Max Švabinský je považován za jednoho ze zakladatelů našeho moderního výtvarného umění 20. století a současně se podílel na zviditelnění českého výtvarného umění v Evropě.

Zemřel 10. února 1962 v Praze.