#3

Stanislav Kolíbal
(1925)

Tao

Kolíbal Stanislav (*1925)
#3

Stanislav Kolíbal
(1925)

Tao

Fine Arts
727 zobrazení
6 500 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 6 500 Kč
21. 5. 2017 13:30

Tao, 1993 / Tao, 1993 - lept, papír, 158/200, pasparta, rám, sklo, 32,5 x 23 cm, sign. PD tužkou Kolíbal 93; / Etching, paper, 158/200, passepartout, frame, glass, 32,5 x 23 cm, sign. PD pencil Kolíbal 93;

Stanislav Kolíbal je významným českým umělcem, který se narodil 11. prosince 1925 v Orlové. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na DAMU, kde se věnoval scénografii. Od roku 1954 je členem Umělecké besedy a byl také spoluzakladatelem a členem umělecké skupiny UB 12 v letech 1960 až 1970.

Jeho tvorba začínala v oblasti malby, ilustrace, typografie a scénografie, ale později se začal věnovat abstraktním prostorovým objektům, kterým se věnuje dodnes. Kolíbal se také zabýval grafickým designem a působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

Je známým představitelem českého konceptuálního umění a geometrické abstrakce. Mezi jeho významná ocenění patří Medaile Za zásluhy udělená prezidentem Václavem Klausem v roce 2005 a Cena Ministerstva kultury ČR v roce 2008.

Kolíbalovo dílo zahrnuje monumentální trojrozměrné objekty a prostorové kompozice ze sádry, kovu či dřeva. Mezi jeho významná díla patří například reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně a Pankrácké předmostí Nuselského mostu.