#29

Krištof Kintera
(1973)

El Seriozo | Info o autorovi: Krištof Kintera

Krištof Kintera
#29

Krištof Kintera
(1973)

El Seriozo | Info o autorovi: Krištof Kintera

Dětem ulice
6 limitů
609 zobrazení
Prodáno za
28 000 Kč
Projekt Šance
Projekt Šance
Vyvolávací cena: 9 000 Kč
10. 12. 2020 17:30

Základní údaje

technika
sprej na papíře
rozměr
84 x 63
rok
2001
signatura
sign. vzadu
rám
v rámu mezi skly (vrchním muzeálním)
odhadní cena
15 000–25 000

Popis

El Seriozo | Info o autorovi: Krištof Kintera - Studoval v ateliéru Milana Knížáka na AVU a na Rijksakademie v Amsterdamu. Oblibu si u veřejnosti i kritiků získal svými hravými, často monumentálními konstrukcemi a plastikami. Sám o sobě prohlašuje, že je vetešník a nebojí se pracovat s jakýmkoliv předmětem, který najde. Nechybí mu ani odvaha učit se a vytvářet si většinu složitých instalací samostatně nebo s minimálním počtem pomocníků. Základním sdělením jeho tvorby je darovat věcem, které ztratily svou funkci, nový význam a hodnotu. Mezi jeho významné počiny patří realizace památníku sebevrahům pod Nuselským mostem v podobě lampy, která svítí k nebi, nebo spolupráce s Davidem Černým na plastice Entropa. V roce 2017 vytvořil ve spolupráci s Galerií Rudolfinum interaktivní výstavu Nervous Trees, která zaznamenala velký úspěch a dosáhla rekordního počtu návštěvníků.

O autorovi

Krištof Kintera žije a tvoří v Praze. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliérech u Jiřího Lindovského, Aleše Veselého, Michaela Bielického a Milana Knížáka. Následně pokračoval ve studiu na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V letech 1999, 2001 a 2003 byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. V posledních letech připravil samostatné výstavy pro pražské galerie Kunsthalle, Centrum současného umění DOX či Rudolfinum, ze zahraničních galerií pak pro Heldenreizer Contemporary v Mnichově, Kali Gallery v Lucernu či Ron Mandos Gallery v Amsterdamu.

Jeho dílo dnes zná snad každý. Od svého prvního výstavního projektu TO v roce 1996 patří mezi výrazné osobnosti tuzemské scény. Úspěch jeho tvorby však není podmíněn pouze výsledkem sarkastického humoru a lehké nadsázky otevírající závažná současná témata – jedná se o dlouhodobou snahu o analýzu našeho vztahu k okolí, přírodě i nám samým.

V devadesátých a nultých letech si popularitu získal především svými kinetickými sochami či monumentálními instalacemi. Těžko bychom zapomněli na záškodnické Spotřebiče (1997-1998) či filozofující Mluviče (1999) metaforicky komentující lidské bytí. Že v sobě má kus provokatéra ukázal při spolupráci s umělcem Davidem Černým na kontroverzní instalaci Entropa v roce 2009 a svoji něžnější polohu naopak ukázal ve výstavě Nervous Trees, která v roce 2017 doslova pohltila prostory galerie Rudolfinum. Touto velkolepou instalací ze starých kabelů, základních desek a rozebraných mobilních telefonů, kterou navštívilo přes 160 tisíc návštěvníků, potvrdil svoji pozici na české výtvarné scéně.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr