technika | akvarel a tuš na papíře |
rozměr | 41,5 x 59 |
rok | 2020 |
signatura | sign. vzadu |
odhadní cena | 30 000–40 000 |
bez názvu, z cyklu Obličeje | Info o autorovi: Josef Bolf - Se svými velmi rozměrnými plátny v technice barevných voskovek kombinovaných s tuší patří mezi nejoblíbenější umělce českých sběratelů. Objevují se na nich zvláštní postavy někde mezi zvířetem a člověkem, u kterých se nechal inspirovat komiksem, surrealismem a pohádkovou tvorbou pro dětské publikum. Na agresivním barevném pozadí rozvíjí scény s infantilními, tuší vyvedenými postavami v procesu destrukce. Odkazuje tím k dnešní době, kde se mnoho jedinců kvůli špatným životním podmínkám pohybuje mezi melancholií, rozpolceností a neurózou.
Studoval AVU u V. Kokolii, J. Načeradského a V. Skrepla. Věnuje se malbě a kresbě. Je autorem několika komiksů a krátkých loutkových filmů. Náměty často čerpá z dětství stráveném na sídlišti a jeho typickými hrdiny jsou mnohdy osamocené a trpící postavy mladých chlapců a dívek. Charakteristické je pro něj proškrabávání tuše nanesené na vrstvu barevných voskovek. V letech 1996–2002 byl členem umělecké skupiny Bezhlavý jezdec. Získal ocenění Umělec roku 2010. Pravidelně vystavuje u nás i ve světě a jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách (NG Praha).