technika | olej, lepenka, 30 x 25 cm |
signatura | značeno vlevo dole: Dalibor |
Kubistické zátiší
Dalibor Matouš, narozen 21. srpna 1925 Horní Branné, byl český malíř a grafik. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1945–1950, nejprve u Františka Tichého a později u Emila Filly. Byl členem skupiny TRASA do roku 1963. Po roce 1953 až do své smrti v roce 1992 žil v Turnově (Liberecký kraj), kde vytvořil většinu svého uměleckého díla.
Matouš se věnoval zejména malbě a grafice. Jeho tvorba byla ovlivněna kubismem, což je patrné ve struktuře a geometrických prvcích jeho obrazů. Mezi jeho nejčastější náměty patřily zátiší, figurální kompozice a inspirace přírodou, zejména prostředím lesa. V jeho díle lze nalézt i tzv. "burlesky" v závěru jeho tvorby.
Matouš byl známý nejen pro své umělecké schopnosti, ale také pro své názory, za které byl často trestán. Po roce 1968 nemohl svou práci vykonávat profesionálně. Kromě malířského díla se věnoval i grafice, kde zanechal pozoruhodnou sbírku obsahující 320 položek, převážně v hlubotiskových technikách.
Během svého života uspořádal 12 samostatných výstav a účastnil se mnoha společných výstav, včetně výstav skupiny TRASA, Fillových žáků a dalších.
Zemřel 20. prosince 1992 v Turnově.