technika | olej, plátno |
Hugo Boettinger se narodil 30. dubna 1880 v Plzni. Byl českým malířem, grafikem, karikaturistou, loutkářem a ilustrátorem. Jeho umělecký styl kombinoval dekorativní naturalismus a akademismus, které později obohatil o snahu zachytit taneční či sportovní pohyb. Své karikatury publikoval pod pseudonymem Dr. Desiderius.
Boettinger vystudoval reálné gymnázium v Praze a následně studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesorů Felixe Jeneweina a Emanuela Krescence Lišky. Poté přešel na Akademii výtvarných umění, kde studoval u profesora Maxmiliána Pirnera. Během let 1903–1906 cestoval po Evropě. Po návratu do vlasti žil v Praze, působil na Akademii výtvarných umění a byl členem uměleckých spolků Mánes, Hollar a Česká akademie věd a umění.
Boettinger se specializoval na portréty hudebníků, ale jeho tvorba zahrnovala také akty mladých dívek a žen, které často zobrazoval ve skupinách a v přírodním prostředí. Jeho karikatury a humorné kresby poskytují obrazový záznam společenského a hudebního života první poloviny 20. století. Jeho známé práce zahrnují litografie, jako například soubory "Amor a Psyche", vydané v roce 1923, a portrét prezidenta Masaryka.
Hugo Boettinger zemřel 9. prosince 1934 v Praze a je pohřben na Vinohradském hřbitově vedle své ženy Růženy.