#10

Václav Bláha
(1949)

Růžový déšť

Bláha Václav (1949-)
#10

Václav Bláha
(1949)

Růžový déšť

329 zobrazení
65 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
9. 12. 2020 18:00

olej, plátno

Růžový déšť, 2006

Václav Bláha, český malíř a grafik, se narodil 1. dubna 1949 v Praze. Jeho umělecký rodokmen je spojen s významným knižním grafikem Václavem Bláhou starším (1922–2021), který získal uznání za grafickou úpravu a ilustrace, včetně několika cen za nejkrásnější knihu roku a světových ocenění.

Václav Bláha mladší se věnoval umělecké tvorbě v prostředí výtvarného umění v Praze, kde se narodil, žije a stále tvoří. Svá studia zahájil na Střední odborné škole výtvarné Václava Hollara v Praze v letech 1964–1968. Následně pokračoval na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, kde v letech 1968–1974 studoval ateliér monumentální malby u profesora A. Paderlíka.

Bláha mladší se inspiroval uměleckými díly Roberta Rymana a českými umělci, zejména sestrami Válovými a Adrieny Šimotové. Během svého studia byl také fascinován americkým pop artem. Jeho dílo je poznamenáno výraznými prvky jako světlo, stín a inspirace z okolního světa, včetně vizuálních a zvukových vjemů. Pro Bláhu je tato podstata jeho tvorby.

Od roku 1973 samostatně vystavuje svá díla, a od roku 1976 se účastní různých kolektivních výstav. Věnuje se především figurální tvorbě, kde zkoumá mechanismy vzájemných lidských kontaktů. Bláha byl také členem volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece a také Svazu výtvarných umělců Mánes.

Jeho samostatné výstavy byly prezentovány nejen v České republice, ale také ve Slovensku, USA, Finsku, Dánsku, Německu, Holandsku, Rakousku, Anglii a Francii. Václav Bláha mladší tak rozšířil povědomí o českém výtvarném umění na mezinárodní úrovni.