#141

Otakar Mrkvička
(1898 – 1957)

Milenci

Mrkvička Otakar (1898-1957)
#141

Otakar Mrkvička
(1898 – 1957)

Milenci

390 zobrazení
950 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
Vyvolávací cena: 950 000 Kč
23. 9. 2020 18:00

olej, plátno

Milenci, 1946

Otakar Mrkvička se narodil 19. prosince 1898 v Příbrami. Studoval v Praze na Malířské akademii u profesora J. Loukoty a na Uměleckoprůmyslové škole u profesorů E. Dítěte a V. H. Brunera.

Byl známý jako český malíř, ilustrátor, karikaturista a výtvarný kritik. Byl také členem seskupení českých avantgardních umělců Devětsil.

V jeho tvorbě sehrála politická karikatura význačnou úlohu jako jedna z odnoží proletářského umění. Po něm je pojmenována ulice v Praze – Řepích.

Během druhé světové války byl členem odbojové skupiny Parsifal.

Otakar Mrkvička zemřel 20. listopadu 1957 v Praze a byl pohřben na Městském hřbitově v Příbrami. Jeho manželkou byla herečka Lída Otáhalová.