#1

Mikoláš Aleš
(1852 – 1913)

Svatý Cyril a Metoděj

Aleš Mikoláš (1852-1913)
#1

Mikoláš Aleš
(1852 – 1913)

Svatý Cyril a Metoděj

410 zobrazení
12 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
Vyvolávací cena: 12 000 Kč
23. 9. 2020 18:00

akvarel, tužka, papír

Svatý Cyril a Metoděj

Mikoláš Aleš byl významný český malíř, kreslíř, dekoratér a ilustrátor, patřící k "Generaci Národního divadla" a klasik českého umění 19. století. Narodil se 18. listopadu 1852 v Miroticích.

Jeho rané umělecké období bylo ovlivněno pozdně romantickým stylem, inspirovaným dílem Josefa Mánese. Později se však začal ubírat směrem k secesi. Aleš vynikal zejména v portrétní malbě a ilustracích. Jeho nejznámějším dílem jsou lunety na téma Vlast pro Národní divadlo v Praze, které vytvořil společně s Františkem Ženíškem v roce 1879.

Alešův život byl poznamenán finančními obtížemi a osobními ztrátami, včetně předčasné smrti obou bratrů a matky. Po několika letech studia na Akademii výtvarných umění v Praze byl vyloučen za svou účast v demonstraci proti profesoru A. Woltmannovi. Odešel na studijní cestu do Itálie a po návratu pracoval na výzdobě Národního divadla a na ilustracích.

V osobním životě se oženil s Marií (Marinou) Keilovou a měl s ní rodinu. Aleš byl uznáván spíše jako kreslíř a dekoratér za svého života, ale jeho olejomalba byla oceněna až ve 20. století. Mikoláš Aleš zemřel 10. července 1913 na Vinohradech v Praze.