#16

František Bohumil Doubek
(1865 – 1952)

Bylo to v máji

Doubek František (1865-1945)
#16

František Bohumil Doubek
(1865 – 1952)

Bylo to v máji

373 zobrazení
36 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
26. 2. 2019 18:00

olej, plátno

Bylo to v máji

František Bohumil Doubek se narodil 20. března 1865 v Českých Budějovicích. Mladý Doubek vychodil pět tříd základní školy a dál pokračoval v německé chlapecké škole. V patnácti letech odešel do Prahy, kde navštěvoval v letech 1879 - 1880 kreslířskou školu Regniérovu. Od roku 1880 se nechal zapsat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se stal žákem tehdejšího rektora Antonína Lhoty a později pokračoval pod vedením Františka Sequense a Františka Čermáka.

Roku 1885 opustil pražskou Akademii a odešel do Mnichova, kde studoval malířskou třídu Otto Seitze a kompozici u Liezen-Mayera. V Mnichově se oženil s Marií Barregovou. Po sloužení v rakousko-uherském vojsku během první světové války a několika letech strávených v Bavorsku, se v roce 1924 vrátil do Českých Budějovic.

Zde pokračoval ve svém uměleckém díle, vytvořil portréty významných osobností a pracoval na sakrálních obrazech pro děkanský chrám sv. Mikuláše. Roku 1933 přesídlil do Prahy, kde vystavoval svá díla a vytvořil mnoho ilustrací, včetně portrétu T. G. Masaryka. Byl členem Jednoty umělců výtvarných a v letech 1898 – 1900 také Spolku výtvarných umělců Mánes.

V roce 1949 se s přibývajícími zdravotními problémy dostal do sociálního ústavu boromejek v Novém Jičíně, kde nakonec roku 1952 zemřel.