#5

Ota Janeček

Ota Janeček
Ota Janeček
Ota Janeček
Ota Janeček
#5

Ota Janeček

1-50
512 zobrazení
100 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 100 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

oleje na různých podkladech
Rozměry - výška x šířka (cm)
0 x 0
datace od
počátek 60. let 20. století
1919-1996

Žlutý pták / Oranžový kohout / Buňky - a) Žlutý pták, olej na dřevěné desce, kolem roku 1962, sign. na rubu, 15,5 × 28 cm, rám b) Oranžový kohout, olej na sololitu, kolem roku 1962, sign. LD, 21,5 × 27 cm, rám c) Buňky, olej na kartonu, 1961–1962, sign. na rubu, 33 × 45 cm, rám, zaskl. Trojice maleb vzniklých na počátku výtečných 60.  let nám poskytuje jedinečný vhled do Janečkovy tvorby. Toto období se pro výrazného solitéra, jakým autor byl, neslo ve znamení nové výtvarné metamorfózy vyznačující se zjednodušením tvarů a  dekonstrukcí objektů za účelem nalezení jejich nové vnitřní struktury. Janečka upoutaly nevyčerpatelné možnosti soudobé vědy, jejíž nové poznatky přenesl do své osobité tvorby ve formě poetických abstraktních tvarů, v  nichž mohl rovněž plně využít svých mimořádných technických schopností. Na citlivém odstupňování barevných odstínů, které zintenzivňují obsah svébytného obrazu, je patrný autorův obrovský talent a  láskyplnost, s  jakou se do každé své malby pouštěl. Práce pocházejí ze sbírky umělcova přítele a  jsou uvedeny v  autorském soupisu díla pod názvy a  čísly 9579, 9580 a  9581.  Při konzultacích posouzeno prof.  J.  Zeminou a  Ing.  T.  Janečkem, autorovým synem. Přiložena odborná expertiza PhDr. J. Machalického.

Ota Janeček, významný český kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor a sochař, se narodil 15. srpna 1919 v Pardubicích. Jeho vzdělání začalo na Českém vysokém učení technickém v Praze v letech 1937-1939, kde studoval kresbu pod vedením O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného. Po uzavření vysokých škol nacisty pokračoval ve studiu na pražské Umělecko-průmyslové škole v letech 1941-1942, avšak tato škola mu zůstala nedokončená. Byl členem SVU Mánes a SČUG Hollar.

V počátcích své tvorby byl Ota Janeček ovlivněn expresivitou válečného období a uměním Amedea Modiglianiho. Během let se jeho styl vyvíjel od kubistických vlivů k osobitému poetickému stylu, inspirovanému přírodou a lidovým uměním. Zvláště pozoruhodný byl jeho malířský cyklus "Trávy", ve kterém prezentoval komorní zátiší z přírody. V jeho dílech se objevovala také krajina, květiny, ptáci a další přírodní motivy, které vykazovaly určitou stylovou podobnost s tradičními japonskými obrazy. Vedle malby se věnoval také grafice, zejména technikám jako linoryt, litografie a suchá jehla.

Ota Janeček zemřel 1. července 1996 v Praze. Jeho dílo bylo oceněno mnoha výstavami a oceněními, včetně velké retrospektivní výstavy v Mánesu v roce 1995.