#18

Karel Malich

Karel Malich
#18

Karel Malich

1-50
1 limit
487 zobrazení
Prodáno za
900 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

Základní údaje

technika
objekt (ocel, hliník, prášková barva)
Rozměry - výška x šířka (cm)
117,5 x 128
datace od
2011
autor
1924-2019

Popis

Nástěnná plastika 43 - Charakteristická, sběratelsky atraktivní práce reprezentuje zralou tvorbu zásadní postavy české výtvarné scény druhé poloviny 20. století, Karla Malicha, který se jako jeden z mála proslavil na mezinárodním poli. Uznávaný tvůrce drátěných plastik se zpočátku věnoval krajinomalbě a kresbě pastelem a na konci 60. let se začal orientovat na tvorbu závěsných kovových objektů s tématem dematerializace, jejichž trojrozměrnost mu umožnovala snadněji zachytit toky proudící energie v přírodě. Sám autor tyto uvolněné, odhmotněné plastiky přirovnával ke spontánním prostorovým kresbám, v nichž se zrcadlí podobně jako ve vesmíru nekonečné možnosti proměn, plynutí času i prolínání řádu a chaosu. Některé realizace se dochovaly v modelech a přípravných kresbách, ve kterých můžeme sledovat, v jakých dimenzích se odehrával celý umělcův tvůrčí proces tak je tomu i v tomto případě.Nástěnná plastika 43 vznikla v roce 2011 a její předlohou byla Malichova kresba na dopisní obálce. K jejímu zhmotnění byla použita metoda naskenování, následně zpracování v digitální podobě a vytisknutí na arch papíru v autorem požadované velikosti. Před předáním kresby k následné realizaci si autor určil i síly jednotlivých drátů. Jednotlivé archetypální obrazce – kruh, ovoid, křivka – a práce s nimi jsou typickou ukázkou umělcovy vícevrstvé abstraktní tvorby oscilující na pomezí kosmologického, až vizionářského projevu vycházejícího z poučení fyzikou předních vědců moderní doby.Dílo bylo reprodukováno v knize Malich 2011–2012 (K. Srp, Galerie Zdeněk Sklenář, 2013, nepag.) a bude uvedeno v připravovaném souhrnném vydání všech Malichových pozdních plastik. Původ přímo z umělcova ateliéru. Vzadu příprava na ukotvení ve zdi. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a PhDr. J. Machalickým. Přiložena odborná expertiza PhDr. K. Srpa (cit.: „[...] Tento reliéf se týká základního autorova životního pocitu: osudu a jeho před- znamenání, života, ukončeného smrtí, a duše, která opouští tělo. Toto vše je zde vyjádřené geometrickými prostředky. Navíc se v tomto reliéfu objevuje autorova z mnoha kreseb známá obsese číslem osm, které zopakoval osmkrát a jež pro něj bylo symbolem nekonečna. [...]“).

O autorovi

Karel Malich, významný český sochař, malíř a grafik, se narodil 18. října 1924 v Holicích. Jeho raná léta strávil v Holicích, kde absolvoval školu. Již od dětství projevoval výtvarné nadání, přičemž kraje s táhlými oblouky kopců, zejména holická krajina, měly výrazný vliv na jeho pozdější tvorbu.

Během války absolvoval reálné gymnázium v Pardubicích a byl nasazen u Junkers-werke ve Dvoře Králové. V letech 1945–1950 studoval výtvarnou výchovu a estetiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde ho ovlivnili profesorové jako Cyril Bouda, Martin Salcman, Karel Lidický a František Kovárna. Po studiích pracoval v podniku Botana v Holicích.

Roku 1953 se oženil s Dagmar Žižkovou, ale manželství skončilo rozvodem po jeho návratu z vojenské služby v Českých Budějovicích (1953–1955). V roce 1956 se oženil podruhé s Hanou Hrochovou. V té době se usadil v Praze a začal se intenzivně věnovat malbě.

Karel Malich byl od roku 1958 členem SČUG Hollar a v roce 1958 založil tvůrčí skupinu Proměna spolu s Milanem Albichem, Miroslavem Radou a fotografem Janem Šplíchalem. Tato skupina vystavovala až do roku 1967. Roku 1963 se stal spoluzakladatelem Skupiny Křižovatka.

V 60. letech se v jeho tvorbě objevovala krajina ovlivněná kubismem, která postupně přešla k lyrické abstrakci. Od roku 1963 převládaly v jeho díle abstraktní geometrické znaky, které se projevovaly zejména v jeho kolážích a reliéfech. Malich v této době experimentoval s novými materiály, jako bylo plexisklo.

Politická situace po okupaci v roce 1968 a éra normalizace znamenaly pro Malicha období, kdy nemohl svá díla oficiálně vystavovat. Věnoval se převážně kresbě a drátěným plastikám, a řada jeho objektů zůstala ve formě modelů. V 70. a 80. letech začal vytvářet drátěné plastiky, které se staly základem pro konstrukce, jež byly zavěšeny ve volném prostoru.

Karel Malich se věnoval tématům spojeným s energií, kosmem a vnitřním prostorem. Jeho tvorba byla řazena do širšího proudu neokonstruktivistických tendencí a ovlivněna vědeckými poznatky z oblasti fyziky a kosmologie. V jeho díle lze nalézt prvky transcendentálního idealismu a teosofie, a zároveň inženýrský přístup neokonstruktivismu.

Po roce 1989 mohl Karel Malich znovu svobodně vystavovat, a jeho díla zaznamenala zasloužený ohlas. Zemřel 24. října 2019 ve věku 95 let, a jeho odkaz patří k významným kapitolám českého moderního umění.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr