technika | olej na plátně |
signatura | PD, |
Rozměry - výška x šířka (cm) | 74 x 102 |
datace od | 1928 |
autor | 1885-1946 |
O žních - Výjimečně dynamická práce je vynikající ukázkou Špálova pojetí moderní krajinomalby. Tento sběratelsky velice oceňovaný a vyhledávaný autor několikrát za rok pravidelně vyjížděl na venkov a opakovaně se vracel do různých koutů Čech i Moravy místní flóra mu poskytovala základ k jeho zátiším, krajiny zase výzvu k plenérovému zachycení atmosféry daného prostředí. V roce 1928 strávil Špála léto v Orlických horách na hradě Potštejn a v okolí Vamberka. Z těchto měsíců pochází i obraz O žních. Autor v něm odvážnými redukovanými tvary v duchu pokrokového malířství zachytil magickou atmosféru letních měsíců, aniž by porušil zažité principy budování kompozice. Zásadním se však v tomto díle stává napětí mezi zlatavostí dozrávajících obilných polí a měkkou červánkovou oblohou. Plátno tak dosahuje mimořádné působivosti a potvrzuje Špálův malířský um, stejně jako jeho talent vložit do každého námětu a kompozice sobě vlastní sílu a hloubku. Obraz je uveden v autorově soupisu díla pod označením 385 1928 O žních za Vamberkem a přípis v soupise napovídá, že byl původně získán Hradeckou spořitelnou a následně byl až doposud součástí významné hradecké sbírky. Plátno bude zařazeno do chystané monografie PhDr. K. Srpa. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a PhDr. R. Michalovou, Ph.D. Přiložena odborná expertiza PhDr. K. Srpa (cit.: „[…] Obraz jasně ukazuje, jakým způsobem na autora působila volba prostředí, ve kterém právě maloval, jak jej dokázal přesně vystihnout, včetně momentální světelné atmosféry. Řada temných stromů v popředí, stojících na svahu, se odráží od prosvětleného okolí, vyjádřeného širokými, rozvolněnými plochami polí, s mírně naznačeným, klesajícím kopcem, uzavírajícím obzor. […]“) a znalecký posudek PhDr. M. Kodla.
Václav Špála se narodil 24. 8. 1885 ve Žlunici u Nového Bydžova. V roce 1903 začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl v ateliérech profesora Vlaho Bukovace a Františka Thieleho, avšak studia nedokončil. Byl vyhledávaným českým akademickým malířem, grafikem a ilustrátorem moderního umění. V letech 1909 - 1911 byl členem SVU Mánes. Poté, co v roce 1911 vystoupil, byl spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců. V první světové válce sloužil jako voják v letech 1915 - 1916. Od roku 1918 byl členem skupiny Tvrdošíjní a od roku 1925 dopisujícím členem vídeňského Hagenbundu. V letech 1921 - 1946 se znovu přidal k SVU Mánes a v letech 1938-1939 byl jeho předsedou. Jako teoretik a publicista přispíval do řady časopisů a novin.
Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem, fauvismem a kubismem. Po roce 1923 se zaměřil zejména na krajiny, zátiší a květiny s dominancí jednoho barevného tónu, přičemž modrá barva zůstala dominantní. V 30. letech jeho dílo nabralo vyzrálosti a uvolnění, přičemž často portrétoval sebe a svou rodinu. Byl aktivní člen skupiny Tvrdošíjní, Spolku výtvarných umělců Mánes a výtvarné skupiny Osma. V roce 1945 byl jmenován Národním umělcem. Zemřel 13. 5. 1946 v Praze.