#16

Rudolf Kremlička

Rudolf Kremlička
#16

Rudolf Kremlička

1-50
Žádné limity
449 zobrazení
Prodáno za
1 600 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 900 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

Základní údaje

technika
olej na plátně
signatura
PD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
54 x 75
datace od
1930
autor
1886-1932

Popis

Normandské pobřeží - Naprosto unikátní dílo galerijního charakteru je famózním zástupcem autorovy závěrečné fáze tvorby, kdy Kremličkova malba dosáhla mistrovského provedení a  hluboké meditativní formy. Nesmírná uvolněnost projevu a  jedinečnost námětu vychází z  umělcovy cesty do Francie, kterou podnikl na jaře roku 1930 a  jež se stala hlubokou studnicí inspirace na další roky. Kremlička zde navštívil Normandii a  tamní skalní brána, místo, kde končí země a  začíná moře, ho velice okouzlilo, stejně jako předtím Clauda Moneta nebo Gustava Courbeta. Scéně věnoval dva své obrazy, v  nichž pobřeží zachytil z  širokého nadhledu jako útvar uzavírající pobřežní pás. Výjev ovládá výjimečně jednotná šedobílá tonalita a  ústředním motivem se stala kaple, která jako by do sebe vstřebávala veškeré napětí těchto končin. Kremličkovi se dokonale podařilo zachytit atmosféru místa a  přemístit diváka na větrem bičovanou pastvinu, kde člověk zanechal svou poslední stopu a  za níž už není nic než dálka. Dílo je reprodukováno v  monografii autora (K.  Srp: Rudolf Kremlička, Praha 2006, kat.  č.  367). Při konzultacích posouzeno prof.  J.  Zeminou a  PhDr.  R.  Michalovou,  Ph.D.  Přiložena odborná expertiza PhDr.  K.  Srpa (cit.: „[…] Málokterá pozdní Kremličkova krajina má tak tesknou, vnitřně soustředěnou atmosféru jako toto pobřeží v Normandii, jako by byla výrazem celé pozdní Kremličkovy osobnosti, která se sice v ženských aktech přikláněna někdy k silné senzitivitě, avšak v mnohých krajinách dokázala vyjádřit opačnou stránku jeho povahy. […]“) a  potvrzení o  pravosti díla dr. J. Borovičky.

O autorovi

Rudolf Kremlička se narodil 19. června 1886 v Kolíně. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl ovlivněn tvorbou malířů Slavíčka a Schwaigera. Jeho umělecký rozhled se rozšířil při návštěvě Paříže, kde měl možnost zhlédnout díla významných impresionistů.

V roce 1924 vydal "Malířské konfese", v nichž formou deníku vysvětloval svůj přístup k modernímu umění, aktům i krajinomalbě. 

Kremlička byl významným členem skupiny Tvrdošíjných, malířů, kteří se věnovali naivistickému primitivismu. Skupina, jejíž členové sdíleli tvrdohlavý přístup k umění, se po pěti úspěšných výstavách rozpadla.

Kremlička začínal s krajinnými motivy. Nikdy se však neuchýlil k jednomu konkrétnímu uměleckému směru, s výjimkou možná neoklasicismu. Své myšlenky a syntézu skutečnosti vyjadřoval svým jedinečným stylem. Zpočátku se věnoval krajinomalbě spojené s krajinnými motivy, ale s postupem času se jeho paleta rozšířila a více se soustředil na ženské postavy a ženský akt. Jeho figurální tvorba se stále více stylizovala a získávala osobitý charakter.

Zemřel ve věku 45 let dne 3. června 1932 v Praze-Podolí a byl pohřben na Olšanských hřbitovech, ale jeho umělecké dědictví pokračuje ve svém významu. Jeho nezávislost na uměleckých směrech a schopnost syntézy různých prvků skutečnosti ho činí výrazným a respektovaným představitelem českého moderního malířství.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr