#6

Jan van Kessel
(1626 – 1679)

PÁROVÁ MANÝRISTICKÁ ZÁTIŠÍ

JAN VAN KESSEL ML. 1654 - 1708 - PÁROVÁ MANÝRISTICKÁ ZÁTIŠÍ
#6

Jan van Kessel
(1626 – 1679)

PÁROVÁ MANÝRISTICKÁ ZÁTIŠÍ

353 zobrazení
150 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
10. 12. 2020 18:00

2. polovina 17. století Olej, dřevo 13 x 21 cm Signováno: Nesignováno Spolu se svým bratrem Ferdinandem byl Jan van Kessel mladší žákem svého otce, Jana van Kessela staršího, jenž byl jejich prvním učitelem. Poté odešel do Španělska, do Madridu, kde se stal dvorním malířem krále a královny. Je znám hlavně pro své portréty, i když byl pravděpodobně také malířem zátiší. Je znám především dokonale vyváženými kompozicemi, které jsou charakterizovány pozorností k detailu a použitím jemných barev. Vlámský styl jeho zátiší postupně převzala i jeho adoptivní země Španělsko.

Jan van Kessel starší, vlámský malíř působící v Antverpách v polovině 17. století, se narodil 5. dubna 1626 v Antverpách. Jeho rodiče byli Hieronymus van Kessel mladší a Paschasie Brueghel, dcera Jana Brueghela staršího. Jan van Kessel byl všestranným umělcem, maloval obrazy různých žánrů, včetně studií hmyzu, květinových zátiší, krajin, obrazů rajských krajů, alegorických kompozic, scén se zvířaty a žánrových scén.

Jan van Kessel zahájil své umělecké vzdělání ve věku devíti let u malíře Simona de Vose a pokračoval ve výuce s členy své umělecké rodiny, včetně otce a strýce. V roce 1644 se stal členem cechu Sv. Lukáše v Antverpách a získal přezdívku "blomschilder" (malíř květin). V roce 1646 se oženil s Marií van Apshoven, s níž měl 13 dětí, včetně dvou synů, Jana a Ferdinanda, kteří se stali také malíři.

Jan van Kessel byl aktivním členem antverpské společnosti a zastával funkci kapitána místní civilní stráže. Finančně uspěl a v roce 1656 zakoupil dům v centru Antverp nazvaný Witte en Roode Roos (Bílá a červená růže).

Jan van Kessel zemřel 17. dubna 1679 v Antverpách. Po smrti jeho finanční situace zhoršila, ačkoliv byl uznávaným malířem, který požadoval vysoké ceny za své obrazy. Jan van Kessel zanechal významnou stopu ve světě malby a byl učitelem několika významných umělců, včetně svých synů.