#3

Vincent Sellaer
(1490 – 1564)

ALEGORIE DOKONALÉ LÁSKY

VINCENT SELLAER 1490 - 1544 - ALEGORIE DOKONALÉ LÁSKY
#3

Vincent Sellaer
(1490 – 1564)

ALEGORIE DOKONALÉ LÁSKY

1 limit
468 zobrazení
800 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 650 000 Kč
10. 12. 2020 18:00

Cca 1540 Olej, dřevo 140 x 109 cm Vincent Sellaer vynikal mezi vlámskými malíři svou schopností spojit vlámské a italské vlivy do monumentálních alegorických děl. Předpokládá se, že na jeho vytříbený rukopis měly vliv dvě hlavní italské tradice - Lombardsko-leonardovská zastupovaná Morettem da Brescia a Girolamo Romanim a Florentsko-Římská, jmenovitě zastoupená Andreou del Sarto a školou Rafaela Santiho. Dílo nese označení: 'PERFECTA CHARITAS / FORAS MITTIT / TIMOREM / IOH, ACA'. Označení odkazuje na biblický text - IOH - Jan, První list Janův: 'Láska nezná strach, dokonalá láska strach zahání, vždyť strach působí muka, a kdo se bojí, nedošel dokonalosti v lásce.' Láska - charitas, patří k sedmi křesťanským ctnostem, Vincent Sellaer ji vyobrazil ve tradiční podobě nahé ženy obklopené dětmi, podobně jako například Lucas Cranach. Námět charitas patří mezi autorovy ikonické. Restaurováno.

Vincent Sellaer byl vlámský renesanční malíř, známý zejména svými mytologickými a náboženskými náměty. Jeho díla vynikají monumentalitou formy a kombinací italského a severského stylu. O jeho životě je známo velmi málo informací, ale předpokládá se, že působil v Mechelenu kolem roku 1538.

Vincent Sellaer je někdy ztotožňován s umělcem, kterého pozdější životopisec Karel van Mander označil jako Vincenta Geldersmana. Van Mander popsal Sellaera jako dobrého malíře alegorií. Existuje spekulace, že Sellaer strávil nějaký čas v Brescii a možná i v dalších italských kulturních centrech kolem let 1521 až 1524.

Známé je pouze jediné signované a datované dílo Vincenta Sellaera, nazvané "Kristus žehná dětem", které se nachází v Alte Pinakothek v Mnichově. Na základě charakteristik tohoto obrazu bylo Sellaerovi připsáno několik dalších děl, zobrazujících často postavy v poloviční délce s mytologickými nebo křesťanskými náměty.

Sellaerovo dílo kombinuje vliv leonardovsko-lombardské školy s florentsko-románským vlivem, a také projevuje benátskou školu ve stylu a barvách. Jeho obrazy jsou známy pro monumentalitu forem a použití typicky italských stylových prvků, jako jsou sfumato a clair-obscur. Témata jeho děl zahrnují Madonu s dítětem a světci, Svaté příbuzenstvo a také motiv Charity, zobrazované ženou obklopenou kojenci.