#11

Jan Kašpar Hirschely
(1695 – 1743)

PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ

JAN KAŠPAR HIRSCHELY 1695 - 1743 - PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ
#11

Jan Kašpar Hirschely
(1695 – 1743)

PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ

1 limit
433 zobrazení
290 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 120 000 Kč
10. 12. 2020 18:00

1. polovina 18. století Olej, dřevo 35,5 x 25 cm Signováno: Nesignováno Při malbě květinových zátiší kladl Hirschely důraz především na estetické vyznění díla. Malíř vytvářel bohatá manýristická aranžmá s výraznými barevnými tóny vystupujícími do popředí a snažil se vyhovět dobovým požadavkům o archaizaci formy. Botanická skladba kytic často překračovala rámec jednoho ročního období. Kabinetní zátiší pochází z poklidnějšího období Hirschelyho tvorby, kdy autor nevyužívá pro kompozici zátiší luxusní předměty a drahé manýristické vázy, ale aranžuje živé květiny do prostých skleněných baněk, aby vynikla jejich přirozená krása. V jednom případě ovládají barevnou škálu rudé chryzantémy a žlutý peříčkový tulipán. Ve druhém zátiší kolem centrálního motivu pestrokvětého tulipánu s delikátními okvětními plátky autor soustřeďuje pečlivě zvolené variace narcisek, orlíčků, kosatce, růže a amarylisu. Díla konzultována s PhDr. Hanou Seifertovou.

Jan Kašpar Hirschely se narodil 5. ledna 1695 v Praze. Vyučil se v ateliéru Jana Vojtěcha Angermayera v Praze a osamostatnil se roku 1718. O šest let později, v roce 1724, byl přijat do staroměstského malířského cechu, což svědčí o jeho uznání a začlenění do umělecké komunity.

Hirschely se věnoval především olejomalbě drobných formátů na dřevěných deskách. Jeho specializací byla malba žánrových zátiší, která zahrnovala květiny, drobná zvířata, potraviny, nápoje a stolní náčiní. Jeho díla vynikala detaily a precizností, což bylo charakteristické pro malíře vrcholného baroka.

Mezi jeho oblíbená témata patřila i tzv. vanity, žánr zátiší pomíjivosti života, který zahrnoval lebky, zlomené svíce, přesýpací hodiny a výstražné nápisy. Tyto motivy byly typické pro dobu renesance a baroka a symbolizovaly krátkost lidského života a pomíjivost pozemských radostí.

Jan Kašpar Hirschely zemřel 15. ledna 1743 v Praze, kde strávil většinu svého života a vytvořil svá významná umělecká díla.