Přelom 16. a 17. století
střední Evropa
Polychromované a zlacené dřevo
97 cm
Madona stojící na půlměsíci, s Ježíškem na levé ruce. Panna Maria je v tomto případě vyobrazena jako běžnému lidu blízká a podobná - bez roušky, korunky a s nezvyklou typikou tváře, která může být odrazem skutečného lidského modelu. Marie je oděná do rudých šatů se šněrovaným živůtkem a vrstvenými rukávy a částečně ji halí modrozlatý pláštík. Madona i Ježíšek upírají pohledy kupředu a gesty rukou hovoří s pozorovatelem.