#13

Otto Marseus van Schrieck
(1619 – 1678)

LESNÍ ZÁKOUTÍ S JEŠTĚRKOU, MOTÝLY A PTÁKY

OTTO MARSEUS VAN SCHRIECK 1619 - 1678 - LESNÍ ZÁKOUTÍ S JEŠTĚRKOU, MOTÝLY A PTÁKY
#13

Otto Marseus van Schrieck
(1619 – 1678)

324 zobrazení
160 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
17. 6. 2021 16:00

17. století Olej, plátno 58,5 x 47 cm Nesignováno Manýristické zátiší soustředěné okolo rozvitého bodláku představuje bohatou směsici fauny a flóry odpovídající stylu Otty Marsea van Schriecka. Dramatičnost potemnělé kompozice ve skrytu pařezu příjemně akcentují poletující bělásek a modrásek a výrazně rudé tóny hub a pěnkavy sedící v popředí. Dynamickým prvkem v ústředí kompozice je užovka připravená k lovu.

Otto Marseus van Schrieck se narodil kolem roku 1619 nebo 1620 v Nijmegenu. Málo je známo o jeho původu a výcviku. Podle holandské tradice pravděpodobně cestoval nejprve do Francie a následně v roce 1648 do Itálie, kde pracoval pro velkovévodu toskánského Ferdinanda II. de Medici. Setkal se s malířem Willemem van Aelstem a působil v Římě, kde byl členem cechu holandských malířů "Schildersbent".

Van Schrieck byl známý svou zálibou v barevném hmyzu a plazech, které choval v teráriích a zvěčňoval ve svých obrazech. Tato záliba mu vynesla přezdívku "Snuffelaer". Původně maloval květinové kytice, ale od 60. let 17. století se věnoval převážně zobrazování drobných zvířat. Jeho pozdní díla, zejména lesní zátiší, ho učinila slavným a získal trvalé uznání. Je považován za hlavního představitele lesního zátiší, často označovaného jako Sottobosco.

Van Schrieck vytvořil také nové malířské techniky, jako je tisk motýlů. Jeho díla jsou pojmenována krátkým popisem, jako například "Modré větry, kočky a hmyz". V létě 2017 mu byla věnována výstava s názvem "Medúzský zvěřinec" v Schwerinském státním muzeu. Zemřel v roce 1678 v Amsterdamu.