#4

JEAN-BAPTISTE DE LA QUINTINYE 1626 - 1688 - PŘÍRUČKA PRO ZAHRADNÍKY

#4

Books
354 zobrazení
19 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 15 000 Kč
7. 7. 2020 16:00
Zahradní aukce
Zahradní aukce

1716 Paříž Dobová celokožená vazba, 4 svazky 26 x 20 cm Jean-Baptiste de la Quintinye (1626-1688) původně advokát, vynikl jako zahradník a agronom, vrcholný znalec a inovátor těchto oborů v 17. století. Založil a vybudoval v letech 1678 - 1683 proslulou královskou užitkovou zahradu ve Versailles, od r. 1687 se stal jejím ředitelem a zámeckým architektem Ludvíka XIV. Zahrada dodávala domácí i exotickou zeleninu a ovoce pro královskou rodinu. Quintinye přišel s mnoha novými technologickými postupy. Toto hlavní dílo vyšlo poprvé až po jeho smrti r. 1690. Předkládané nové opravené a rozšířené vydání se stalo nejpopulárnější zahradnickou knihou své doby. Dva šestisetstránkové svazky jsou vyzdobeny rytým skládaným plánem versailleské zahrady, 12 mědirytinovými tabulemi s tématikou štěpování stromů a vyobrazeními používaných nástrojů. Dále 8 rytými vignetami s celkovými pohledy do zahrad v záhlaví kapitol a textovými dřevořezy. Titulní list s královským privilegiem dole. Dobová dekorativní ornamentálně zlacená vazba se 2 purpurovými štítky s titulem.