další informace | Rozměry s rámem: 93 x 78,5 cm. Jedná se o unikátní originál, který se na trhu s uměním vyskytuje sporadicky. Mousson se soustředil na efektní vyprávěčstvo obrazů městských trhů, zvykoslovných scén i pracovních žánrových motivů. Autorova malba vrcholí v závěre 20. a v půlce 30. let v nezaměnitelném souzvuku temperamentního rukopisu, ze kterého se stal důsledným nejenom etnograficky, ale i svojský pohled, někdy dekoratívní s použitím agresívnich barevných senzací, čerpaných z bohatství zemplinského folklóru. |
rozměr | 73,5 x 58,5 |
signatura | Signováno vpravo dole. |
rám | Rámováno. |
stav díla | Standardní stav. |
Jozef Teodor Mousson byl impresionistickým malířem působícím na východním Slovensku. Narodil se 15. prosince 1887 v Hőgyész, Uhersko (dnes Maďarsko), do pomaďarčené rodiny francouzského původu. Jeho rodiči byli učitel Julius Mousson a Jozefína Pichler.
Mousson studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Budapešti v letech 1905 až 1909. V roce 1911 se přestěhoval do Michalovců, kde pracoval jako učitel a působil tam do roku 1919. Po této době se rozhodl věnovat se profesionálně malířství. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil impresionismus a jeho obrazy se vyznačovaly žánrovými tématy, teplými barvami, světlem a motivy z jihozemplínských trhů a vesnic.
V roce 1942 postihla Moussona vážná nemoc, při níž utrpěl krvácení do mozku, což způsobilo ochrnutí celé levé části jeho těla. Přestože byl ve špatném fyzickém a psychickém stavu, snažil se pokračovat v malířské činnosti. V roce 1946 se přestěhoval do Bratislavy a později ke svému synovi do Trenčína.
Jeho tvorba, známá svou jedinečnou atmosférou jihozemplínských motivů, zanechala výrazný odkaz. Mousson se stal "malířem zemplínského slunce a lidu." Jeho obrazy zdobí především města Michalovce a Trenčín. V Michalovcích byla později založena základní škola, která nese jeho jméno, jako uznání jeho významu v umění.
Zemřel 6. listopadu 1946.