další informace | Zasklené, pasparta. Kolorované, rytina, suchá jehla 2/3. Rozměry s rámem: 42 x 52 cm. Vcelku ojedinělé a unikátní dílo, které se vyskytuje jen ve třech exeplářích. Podle výzkumu jedno vlastní Slovenská národní galerie, druhé Galerie Zdeněk Sklenář v Praze a třetí - předložené dílo pochází z významné sbírky umění v Žilině. Aukce úžasného díla je neopakovatelná příležitost získat naprosto excelentní exemplář. |
rozměr | 19,5 x 30,5 |
rok | kolem 1970 |
signatura | Signováno vpravo dole. |
rám | Rámováno. |
stav díla | Standardní stav. |
Ľudovít Fulla se narodil 27. února 1902 v Ružomberoku na Slovensku. Byl významným slovenským malířem a grafikem a navíc nositelem titulu Národní umělec.
Fulla je považován za jednoho ze zakladatelů moderního malířství a grafiky. Svá umělecká studia zahájil na Akademii umění v Praze, kde studoval u profesora Kysely. Jeho tvorbu ovlivňovala slovenská lidová kultura, tradice a současný život, stejně jako lidové písně a pověsti.
Jeho umělecká činnost byla mnohostranná, věnoval se malbě, dřevořezům, návrhům na gobelíny, jevištní výpravě a ilustracím. Fulla byl vynikajícím ilustrátorem, který dokázal propojit moderní umělecké směry s kořeny slovenské kultury. Jeho díla odrážejí lásku k lidovému umění a zároveň reflektují jeho vlastní vizionářský pohled na svět.
Vedle svého působení v malbě a grafice se Ľudovít Fulla podílel i na tvorbě bankovek. Je autorem rubu nevydané bankovky v hodnotě 5000 slovenských korun. Jeho umělecký odkaz zůstává důležitou součástí slovenského kulturního dědictví.
Zemřel 21. dubna 1980 v Bratislavě.