technika | lavírovaná kresba tuší, sepií |
rozměr | 57 x 40 cm |
signatura | sign. LD Veris 70 |
datace autor | 1900 - 1983 |
Narodil se 10. července 1900 ve Vsetíně na Moravě. Tvořil jak v Praze, tak v Paříži.
Jaroslav Veris studoval na pražské Akademii v ateliérech profesorů Preislera, Nechleby a Krattnera. Jeho tvorba prošla různými fázemi, kdy se věnoval různým malířským stylům. Začínal malováním obrazů ve stylu starých italských a holandských mistrů, inspirovaných jak jejich barevným vnímáním, tak i způsobem nanášení barev na plátno. Postupně přešel k impresionistickému portrétu francouzského typu a k novoklasické hladké malbě.
Pro své další studium se vydal do Vídně a Paříže, kde pracoval v kopírovacích dílnách v Louvru. Veris se věnoval i studijním cestám do Itálie, Španělska a Francie.
Ve své kariéře vystavoval v různých městech včetně Prahy, Košic, Brna, Moravské Ostravy, Hradce Králové a Olomouce.
Zemřel v roce 1983, ačkoli o jeho pozdějším životě a tvorbě není k dispozici mnoho informací. Je známo, že během své umělecké kariéry prošel různými styly a ovlivněními evropského malířství.