#15

František Jakub
(1875 – 1940)

Mladá dvojice u vodopádu

Jakub František - Mladá dvojice u vodopádu
#15

František Jakub
(1875 – 1940)

Mladá dvojice u vodopádu

Předvánoční online aukce
380 zobrazení
18 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
15. 12. 2021 20:00

olej/plátno
45 x 38,5 cm
sign. PD F. Jakub
datace autor
1875 - 1940

konzultoval a pravost potvrdil PhDr. Mgr. M. Zachař, rámováno

František Jakub se narodil 22. prosince 1875 na Vinohradech. Byl českým malířem, a žákem profesora Maxmiliána Pirnera a profesora Vojtěcha Hynaise na Akademii výtvarných umění v Praze.

František Jakub studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1893-1900, kde byl žákem významných umělců. Jeho obrazy byly poprvé představeny veřejnosti v Rudolfinu s Krasoumnou jednotou v roce 1904. Pravděpodobně studoval malbu v Paříži u Henriho Le Sidanera.

Před první světovou válkou pravidelně vystavoval s Jednotou umělců výtvarných, jak v Česku, tak i v zahraničí. Během první světové války se účastnil restaurátorských prací na freskách v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

V roce 1926 vystavoval na Mezinárodní výstavě v Benátkách. Měl také souborné výstavy v Obecním domě v roce 1926 a v pavilonu Myslbeka v roce 1937. Byl nadšeným Sokolem a národovcem.

František Jakub byl otcem architekta Jiřího Jakuba. Jeho umělecký styl byl ovlivněn malířem Henri Le Sidanerem a designérem Gastonem la Touche. Jeho práce byly často reprodukovány v dobových časopisech, a jeho dekorativní styl a jistota v technice a kompozici mu vytvořily příležitosti pro reprezentativní realizace.

Mezi jeho významná díla patří fresky pro Hospodářskou záložnu v Berouně a záložnu v Hlinsku. Také vytvořil výzdobu Vinohradské spořitelny a monumentální fresku Převoz očištěných pro Kolumbárium v Husově sboru na Vinohradech.

Zemřel 24. ledna 1940.