#14

Oskar Brázda
(1887 – 1977)

SKupina dívčích těl

Brázda Oskar - SKupina dívčích těl
#14

Oskar Brázda
(1887 – 1977)

SKupina dívčích těl

Předvánoční online aukce
440 zobrazení
15. 12. 2021 20:00

kombinovaná technika
42 x 33 cm
sign. PD O. Brázda
datace autor
1887 - 1977

rámováno, pod sklem

Oskar Brázda se narodil 30. září 1887 v Rosicích. Jeho otec, Bohumil Brázda, provozoval pohostinství, a rodina se několikrát stěhovala. V roce 1895 se přestěhovali do Prahy, kde otec provozoval kavárnu Slavia. Oskar Brázda navštěvoval gymnázium v Praze a následně vstoupil na Akademii výtvarných umění ve Vídni v roce 1904. Během svého studia měl za profesory Rudolfa Bachera a Kasimira Pochwalskiho.

Po úspěšném ukončení studia na Akademii výtvarných umění využil císařské stipendium a odjel studovat do Itálie. V roce 1915 se oženil s Amelií Posse. Během první světové války se aktivně účastnil československého odboje a byl internován na Sardinii ve městě Alghero.

Po roce 1920 začal v Itálii budovat svou uměleckou kariéru a stal se známým portrétistou římské aristokracie. V roce 1924 zahajoval v Římě výstavu sám Benito Mussolini. Oskar Brázda měl úspěšnou kariéru a obdržel vysoká ocenění od italského krále.

Po změně politické situace v Itálii v roce 1925 se vrátil s rodinou do Československa. Zde zakoupil barokní zámek Líčkov nedaleko Žatce a začal tam intenzivně tvořit. Během druhé světové války musel zámek opustit a strávil nějaký čas ve vězení, ale byl propuštěn po intervenci ze zahraničí.

Po válce se vrátil na zámek Líčkov, ale v roce 1948 mu byl vyvlastněn. Po roce 1989 získala jeho druhá žena, Marie Weissová-Brázdová, majetek zpět a na zámku vytvořila Galerii Oskara Brázdy.

Oskar Brázda zemřel 19. prosince 1977 v Líčkově.