#12

Arnošt Paderlík
(1919 – 1999)

Zátiší s koláčem a ovocem

Paderlík Arnošt - Zátiší s koláčem a ovocem
#12

Arnošt Paderlík
(1919 – 1999)

Zátiší s koláčem a ovocem

Významní čeští a slovenští malíři
280 zobrazení
11 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
14. 5. 2022 16:00

kolorovaný linoryt
ve výřezu 29,5 x 34,5 cm
1964
sign. PD Paderlík 64
Paderlík Arnošt
datace autor
1919 - 1999

provenience: získáno z rodiny autora; vzadu pozůstalostní štítek, položka č. 33; rámováno, pasparta, pod sklem

Arnošt Paderlík byl významný český malíř, sochař, grafik a pedagog. Narodil se 1. prosince 1919 v Nučicích u Prahy. Jeho život a umělecká kariéra byly pozoruhodné a zanechaly významný otisk v českém umění.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Františka Kysely a později pracoval jako asistent sochaře Vincence Makovského na Baťově škole umění ve Zlíně. Již v mladém věku se zapojil do uměleckého dění a stal se zakládajícím členem výtvarné skupiny Sedm v říjnu v roce 1939, kde spolupracoval s dalšími významnými umělci té doby.

Jeho rané dílo bylo ovlivněno válkou a protiválečnou tematikou. Maloval obrazy a kresby, které vyjadřovaly odporem k válce a utrpení lidí v té době. Později se jeho tvorba změnila a začal se věnovat zátiší, kde se zaměřil na krásu obyčejných věcí a domova. Jeho zátiší byla kompozičně složitá a využíval různých prvků a symboliky.

Paderlík se také věnoval ilustracím knih, například k biblické Písni písní, za kterou obdržel ocenění. Vedle malby a grafiky se věnoval i sochařství a plastikám, a vytvořil několik veřejných plastických děl, včetně keramické plastiky Lekníny na budově Obchodního domu Kotva v Praze.

Jeho umělecká kariéra byla bohatá a rozmanitá, a Paderlík zanechal významný odkaz v českém umění 20. století.

Zemřel 1. června 1999 v Praze.