#8

Václav Brožík
(1851 – 1901)

Dívka na procházce se psem

Brožík Václav - Dívka na procházce se psem
#8

Václav Brožík
(1851 – 1901)

Dívka na procházce se psem

Arts
4 limity
597 zobrazení
1 150 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 450 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na plátně, rentoilováno
108 x 71 cm
1877
LD VBROŽÍK 77
rámováno
1851 - 1901

Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Šárka Leubnerová. Vidíme zde ranější práci velikána české malby přelomu století. Václav Brožík zde detailně vypodobnil dívku se psíkem, nejspíše čekající na některého z nápadníků. Dívka je vyvedena ve velice živých konturách a barevnost všech materií, které Brožík zachytil, je neuvěřitelně mistrovské kvality. Hledíme na ne pro Brožíka úplně typický námět. Malíř se nejspíše inspiroval salonní malbou a též svými návštěvami galerií. Kompozici díla dotváří jmenovaný hnědobílý psík, jemž se krčí u nohou dívky. Ta zastává ve tváři velice rezervovaný výraz i držení těla. Brožík se zde opravdu vyznamenal v podání, jak barevné škály, tak realistického vypodobnění šatu i tváře samotné dívky. Postava se nachází v neurčeném prostředí lesa či parku, který oplývá typickou barevností hnědozemě a zeleného pokryvu. Divák hledí na výsostně reprezentativní dílo spadající do ranějšího období autora, který se ale profi luje jako již vyzrálý malíř výtečných hodnot. Svou kvalitou a datací je nabízené dílo pro obdivovatele tvorby Václava Brožíka nejen úžasnou podívanou ale taktéž příležitostí k rozšíření sbírky. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 900 000 – 1 200 000 CZK

Václav Brožík (6. března 1851 Třemošná u Plzně – 15. dubna 1901 Paříž) byl významným českým akademickým malířem, který patřil do generace Národního divadla. Narodil se v Třemošné do skromných poměrů, ale díky svému uměleckému nadání získal mnoho podporovatelů. Svá umělecká studia absolvoval na Akademii výtvarných umění v Praze, následně studoval také v Drážďanech a Mnichově.

Jeho tvorba byla poznamenána historickou malbou velkých rozměrů, ačkoli se věnoval i portrétům a krajinomalbě. Vynikl zobrazením událostí jako pražská defenestrace, husitství a Habsburkové. Vynikal ve vyobrazení historických témat a jeho díla byla často spojována s českou národní historií.

Významným mezníkem v jeho kariéře bylo jeho cestování za studiem do Paříže, kde zaznamenal úspěch na uměleckých Salónech. Získal zlatou medaili za monumentální obraz "Svatební poselství českého a uherského krále Ladislava Pohrobka na francouzský dvůr Karla VII." na Salónu. V Paříži také získal větší finanční stabilitu díky sňatku s Hermínou Sedlmayerovou, dcerou pařížského obchodníka s obrazy.

V roce 1893 se stal profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze a později byl zvolen členem francouzské Akademie. Za své umělecké zásluhy byl dokonce povýšen do šlechtického stavu. Václav Brožík zemřel 15. dubna 1901 v Paříži, zanechav po sobě významný odkaz v oblasti akademické malby a historických vyobrazení.