#6

Chvála (Chwala) Adolf - Noční krajina s větrným mlýnem

#6

Arts
1 limit
448 zobrazení
1 000 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 550 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na plátně
88 x 122,5 cm
1875 – 1885
rámováno
1836 - 1900

Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové. Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové: Předložená práce, zachycující říční krajinu s větrným mlýnem v měsíčním světle, je dílem česko-rakouského krajináře druhé poloviny 19. století Adolfa Chwaly. Velkou kapitolu Chwalovy tvorby tvořila nokturna, z nich většina vznikla na březích Dunaje u vesnice Pöchlarn, kam malíř často zajížděl, nebo u četných rakouských jezer. Zachycující břehy s čluny nebo plachetnicemi, v dáli rozpoznáme siluety domů rybářských vesnic nebo jen osamělá stavení. Hlavní roli v těchto obrazech hrála noční atmosféra, jasný měsíc v úplňku, někdy částečně zahalený mraky, se odrážel v klidné vodní hladině a silným světlem ozařoval krajinu, jejíž detaily byly v jeho svitu jasně čitelné. Malíř tyto náměty s obrovskou invencí varioval a zcela volně v nich nakládal s krajinnými prvky. Do tohoto souboru náleží i Noční krajina s větrným mlýnem, zachycující do široka rozlitou vodní plochu, na jejímž břehu vidíme rybářský člun, natažené sítě a mezi stromy větrný mlýn, před nímž září červené světlo ohýnku. Ač je krajina v noční atmosféře, stříbrné světlo měsíce, odrážející se v lehce zčeřené hladině vody, je velmi silné a umožňuje číst každý její detail. Monumentální kompozice zaujme především snovou náladou ztišené přírody s poutavou hrou měsíčního světla a jeho refl exí. Suverénním malířským rukopisem je představena řada detailů, jako mrak plující přes bílý měsíc, osamělé stromy a trsy trávy prorůstající hladinou, loďka, větrný mlýn atd., které zesilují romantickou atmosféru lesní noci. Levý břeh, ponořený do stínu, naopak vyvolává pocity tajemna až bázně. Samotná malba upoutá dokonalým malířským provedením v působivé, neobyčejně bohaté barevné harmonii. Zatímco osvětlené části jsou malovány velmi jemnou, citlivou malbou s vykreslením každého detailu, místa zahalená do tmy jsou zachycená sumárně, rychlými pohyby štětce a uvolněným rukopisem. Efektní kompozice Noční krajina s větrným mlýnem patří k mistrovským nočním scenériím Adolfa Chwaly. Magické světlo měsíce propojilo krajinu v jeden celek a umocnilo její působivou náladu, zobrazená příroda v sobě nese pečeť hlubokého prožitku a mimořádné schopnosti vyjádřit její podstatu. Vyvážením promyšlené kompozice, brilantně zpracovaného detailu, bravurní barevnosti i emocionálního vyjádření přírodní nálady dosáhl Chwala silného výtvarného účinu. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 900 000 – 1 200 000 CZK.