technika | Olej na plátně |
rozměr | 55 x 68 cm |
rok | okolo 1862 |
rám | rámováno |
autor | 1821 - 1899 |
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Z Posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové: Předložený obraz Stavení pod horami, je nepochybnou a krásnou prací krajináře Bedřicha Havránka, pravděpodobně z roku 1862, kdy podle zachovaných kreseb uskutečnil cesto do jihovýchodního Bavorska ke Konigsee a nedalekému Ledovému dolu u sv. Bartoloměje. V okolních bavorských vesničkách se inspiroval k nejednomu dílu, v němž zachycoval alpské dřevěné chalupy. Více než půl století Havránek maloval nezaměnitelné, pro jeho malířský rukopis příznačné obrazy s krajinnými motivy. Na předloženém obraze sugestivním a přesvědčivým způsobem vyjádřil atmosféru letního dne, kdy zřejmě hajný a matka s malým hochem se potkali nebo jdou po cestě středem krajinného záměru kolem velké dřevěné chalupy a zdraví dívku, která věší prádlo na dřevěném ochozu patrové chalupy. Havránek zde zaznamenal klidnou selankovitou pohodu všedního dne uprostřed přírody. Půvabné jsou detailně provedené keře kolem stavení svědčící o pečlivých studiích v přírodě, nebo výhled na vzdálená stavení a horské velikány na horizontu. Zároveň je patrné, jak Havránek dovedl zacházet se světlem a stínem a jak ovládal perspektivu. Předložený obraz Stavení pod horami považuji za jeden z Havránkových velmi zdařilých děl jeho osobité drobnopisné krajinářské tvorby, založené na detailech. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 500 000 – 2 000 000 CZK