#4

Bedřich Havránek
(1821 – 1899)

Stavení pod horami

Havránek Bedřich - Stavení pod horami
#4

Bedřich Havránek
(1821 – 1899)

Stavení pod horami

Arts
329 zobrazení
1 000 000 Kč
European Arts
European Arts
22. 5. 2022 13:00

Olej na plátně
55 x 68 cm
okolo 1862
rámováno
1821 - 1899

Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Z Posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové: Předložený obraz Stavení pod horami, je nepochybnou a krásnou prací krajináře Bedřicha Havránka, pravděpodobně z roku 1862, kdy podle zachovaných kreseb uskutečnil cesto do jihovýchodního Bavorska ke Konigsee a nedalekému Ledovému dolu u sv. Bartoloměje. V okolních bavorských vesničkách se inspiroval k nejednomu dílu, v němž zachycoval alpské dřevěné chalupy. Více než půl století Havránek maloval nezaměnitelné, pro jeho malířský rukopis příznačné obrazy s krajinnými motivy. Na předloženém obraze sugestivním a přesvědčivým způsobem vyjádřil atmosféru letního dne, kdy zřejmě hajný a matka s malým hochem se potkali nebo jdou po cestě středem krajinného záměru kolem velké dřevěné chalupy a zdraví dívku, která věší prádlo na dřevěném ochozu patrové chalupy. Havránek zde zaznamenal klidnou selankovitou pohodu všedního dne uprostřed přírody. Půvabné jsou detailně provedené keře kolem stavení svědčící o pečlivých studiích v přírodě, nebo výhled na vzdálená stavení a horské velikány na horizontu. Zároveň je patrné, jak Havránek dovedl zacházet se světlem a stínem a jak ovládal perspektivu. Předložený obraz Stavení pod horami považuji za jeden z Havránkových velmi zdařilých děl jeho osobité drobnopisné krajinářské tvorby, založené na detailech. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 500 000 – 2 000 000 CZK