rozměr | 21 x 30 x 3,5 cm |
rok | 2020 |
signatura | sign. na rubu Mladějovský 2020 |
provenience | DAR AUTORA |
Josef Mladějovský je český umělec, malíř a absolvent malířského ateliéru Františka Kowolowského na fakultě umění Ostravské univerzity. Jeho nejranější tvorba ukazovala na talentovaného koloristu, ale v průběhu své kariéry začal zkoumat a rozvíjet tématiku spojenou s modernistickou abstrakcí. Jeho práce reflektují vztahy a odkazy k abstrakci a zároveň zahrnují prvky konceptuálního přístupu, ironie a sémantizace geometrických tvarů.
V jeho diplomové práci se začal věnovat problematice zobrazení "pravdy" nemimetickou malbou. Mladějovský zkoumal vztahy mezi pravdou a uměním prostřednictvím redukce barevnosti a jednoduchého systému sémantizace geometrických tvarů. Jeho práce odrážejí vlivy modernistické abstrakce, zejména Kazimíra Maleviče.
Ve své tvorbě se Mladějovský vrací k otázkám vnímání obrazu a zkoumá možnost čtení malby podobným způsobem jako literatury. Zkoumá, zda je možné malbu chápat skrze znakový systém podobný tomu v literatuře. V některých svých obrazech se snaží o propojení obou způsobů "dobývání" smyslu a vytváří originální autorské experimenty.
V některých cyklech reliéfů pracuje s motivem kříže, který cituje a zároveň dekonstruuje. Mladějovský používá prvek kříže nejen jako symbol, ale také jako součást struktury obrazu. Jeho práce reflektují i odkazy k Malevičově abstraktní kompozici a jsou spojeny s otázkami vnímání a sémantiky výtvarného umění.