#15

Samuel Paučo
(1986)

F 26

Samuel Paučo
#15

Samuel Paučo
(1986)

F 26

5 limitů
890 zobrazení
50 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 Kč
25. 7. 2021 18:30

120 x 150 cm
2016
sign. na rubu SAMO16
provenience
DAR AUTORA

F 26. - kombinovaná technika, plátno

Samuel Paučo, významný malíř své generace, patří k nejvýraznějším osobnostem současné výtvarné scény. Jeho rozpoznatelný rukopis a velkoformátová plátna, vytvořená v tematických cyklech, překračují hranice mezi konkrétními náměty a abstrakcí. Narodil se ve Slovenské republice a své umělecké dovednosti zdokonaloval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Paučo studoval přímo u Martina Mainera a následně se stal jeho odborným asistentem.

Samuel Paučo je charakterizován jako "bytostný malíř", což reflektuje jeho jednoznačné zaměření na malbu jako hlavní prvek vytváření obrazu. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně a pokračoval ve svých výzkumech na Akademii v Praze. Paučo se inspiroval silnými uměleckými osobnostmi, především z oblasti středoevropské moderní malby, a je zařazován mezi výrazné představitele této tradice.

V jeho malbách se často objevují motivy jako horské masivy, tváře, masky nebo nahé ženské tělo. Tyto náměty však jsou podřízeny samotnému aktu malby a technické stránce zpracování. Paučo se věnuje i experimentům s trojrozměrnými objekty, kde malba získává nový rozměr a komunikuje s divákem z různých úhlů. Jeho badatelský přístup se projevuje nejen ve výtvarném vyjádření, ale i ve zkoumání možností zobrazení a malby jako média.

Paučo často vystavuje jak ve své rodné zemi, tak i v zahraničí, včetně Vídně, Londýna a několika německých měst. Jeho mezinárodní relevanci potvrzuje schopností oslovit diváky mimo lokální kontext. V posledních letech se jeho tvorba zaměřuje na krajinomalbu s abstraktními prvky, přičemž se neustále snaží překonávat a objevovat nové možnosti v rámci malby.