#14

Dita Pepe
(1973)

Nikol

Dita Pepe
#14

Dita Pepe
(1973)

Nikol

Photography
7 limitů
782 zobrazení
18 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 Kč
25. 7. 2021 18:30

50 x 50 cm
2020
sign. na rubu Nikol 2020 dita pepe
provenience
DAR AUTORKY

Nikol - barevná fotografie 2/10

Dita Pepe, rozená Hornsteinerová, se narodila 5. září 1973 v Ostravě. Je česká fotografka a patří do generace mladých českých fotografek z počátku 21. století, společně s dalšími autorkami jako jsou například Barbora Krejčová, Tereza Vlčková, Kateřina Držková nebo Barbora Prášilová. Po absolvování gymnázia v roce 1992 odjela na pět let do Německa, kde pracovala jako au-pair. Během svého pobytu v Německu navštěvovala fotografický kurz na univerzitě Carla von Ossietzkiho v Oldenburgu. V té době se také provdala za italského studenta psychologie.

Po návratu do České republiky v roce 1998 dokončila bakalářské studium fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2000 začala učit fotografii na Střední umělecké škole v Ostravě. Později, v roce 2003, dokončila magisterské studium fotografie na téže univerzitě. Aktuálně působí jako vyučující fotografie na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) v Opavě, kde vyučuje společně se svým partnerem, který je také fotografem.

Dita Pepe se věnovala reportážní fotografii a nyní se občasně zabývá také fotografií módy. Je známá svým cyklem inscenovaných portrétních fotografií nazvaným Autoportréty, ve kterém se fotografovala s ženami různého věku, charakteru i společenského postavení. Ve své tvorbě spolupracuje se svým partnerem Petrem Hrubešem.

Je autorkou knihy Intimita (2015), na které spolupracovala s Barborou Baronovou, která získala první místo v kategorii "Litera za nakladatelský čin" na Magnesia Litera 2016. Stejná kniha získala také druhé místo v kategorii "Autorské knihy" v soutěži Nejkrásnějších českých knih 2015. Kniha "Dita Pepe Self-portraits" je zastoupena ve sbírkách zahraničních muzeí, jako je Metropolitan Museum of Art, SAIC, Brooklyn Museum a další.