#13

Tomáš Ruller
(1957)

Scare Crow

Tomáš Ruller
#13

Tomáš Ruller
(1957)

Scare Crow

Printing
4 limity
540 zobrazení
1 700 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 Kč
25. 7. 2021 18:30

30 x 30 cm
2009
sign. Tomáš Ruller
provenience
DAR AUTORA

Scare Crow - Art Mill - tisk, papír

Prof. akad. soch. Tomáš Ruller, narozený 15. března 1957 v Brně, je významný český performer a multimediální umělec, který prošel nejen uměleckým vzděláním, ale také tvrdým střetem s komunistickým režimem.

Ruller se věnuje jak umělecké tvorbě, tak pedagogické činnosti. Jeho prezentace byly před rokem 1989 často zakazovány z důvodu nekonformních autorských a občanských postojů. V té době byl dokonce trestně stíhán a souzen za své performance. Inspirace pro své umělecké dílo čerpal od významných osobností jako Václav Boštík, Čestmír Kafka, Vladimír Preclík, Andrea Šimotová a Olbram Zoubek.

Ruller započal svou uměleckou kariéru v Divadle na provázku jako výtvarník-herec a později studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. I na akademii se dostal do konfliktu s komunistickým režimem. Jeho umělecké akce, výstavy a sympozia se často stávaly symbolem protestu proti tehdejšímu establishmentu. Za představení Mezi tím byl v polovině 80. let dokonce trestně stíhán.

Po roce 1989 Ruller vystavoval a prováděl své performance po celé Evropě, v Izraeli, Kanadě, Japonsku a USA. Je spoluzakladatelem Fakulty výtvarných umění na Vysokém učení technickém v Brně (VUT), kde od roku 1993 vede ateliér Video – multimedia – performance. V letech 1998–2000 byl děkanem této fakulty. Jako pedagog působil na mnoha vysokých školách v Evropě a ve Spojených státech, a v roce 2005 byl jmenován profesorem.

Jeho umělecká díla byla prezentována v mnoha mezinárodních publikacích a jsou součástí domácích i světových sbírek, což odráží jeho významný přínos kultuře a umění.