technika | bambus, lepidlo |
rozměr | 17 × 20,5 cm |
rok | nedatováno |
provenience | Německá sbírka, získáno z pozůstalosti autora. |
autor | (1934-2011) |
TROJÚHELNÍKOVÁ KOMPOZICE
František Kyncl, významný český malíř a sochař, se narodil 21. listopadu 1934 v Pardubicích. Jeho umělecká kariéra nesla výrazný konstruktivistický rukopis a patřil mezi klíčové postavy českého konstruktivismu druhé poloviny 20. století.
V roce 1968 byl František Kyncl nuceně nucen emigrovat do Německa a usadil se v Düsseldorfu. Zde pokračoval ve svém uměleckém snažení a zapsal se na Akademii umění. Stal se významným členem tzv. düsseldorfského okruhu a aktivně se zapojil do německé výtvarné scény.
František Kyncl se stal nejen respektovaným umělcem v zahraničí, ale také významným přispěvatelem k české nezávislé a exilové výtvarné scéně. Ve svém působení v Německu vydával časopis "Schwarz auf Weiss" (Černé na bílém), který se zaměřoval na prezentaci české výtvarné tvorby v exilu.
František Kyncl zemřel 14. července 2011 v Düsseldorfu, kde strávil značnou část své emigrační éry. Jeho umělecké odkazy jsou zachovány v dílech, která zanechal, a nesou pečeť jeho výjimečného přínosu k vývoji moderního konstruktivistického umění.