#2

Pavel Rudolf
(1943)

DĚLENÍ PLOCH

Pavel Rudolf
#2

Pavel Rudolf
(1943)

DĚLENÍ PLOCH

631 zobrazení
48 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 48 000 Kč
24. 4. 2021 18:30

akryl, plátno
70 × 34 cm
2000
sign. P. Rudolf, Dělení ploch, 6. 6. 2000, Klenová 13, autorské razítko
(*1943)

DĚLENÍ PLOCH

Pavel Rudolf je český malíř, grafik, fotograf a tvůrce autorských knih, známý svou práci v oblasti geometrické abstrakce a československého konceptu. Narodil se 21. června 1943 v Brně.

Jeho tvorba má kořeny v lettrismu, ačkoliv se v průběhu let věnoval různým uměleckým směrům. Práce Pavla Rudolfa jsou spojeny s geometrickými konstrukcemi, které vytváří podle jednoduchých pravidel. Základním stavebním prvkem jeho tvorby je konkrétní bod v prostoru, který propojuje s dalšími body. Tato síť bodů vytváří vrcholy a trajektorie na plátně, vytvářející vizuální záznam pohybu.

Pavel Rudolf systematicky zkoumá různé možnosti daného pravidla, což vede k vytváření sérií prací, které dokumentují jeho myšlenkový proces. Jedním z nejzajímavějších cyklů jsou práce, kde je plátno zaplňováno kresebnými liniemi kružnic. Středy těchto kružnic jsou položeny na základních osnovách, vytvářejících hustou strukturu, která vizuálně připomíná výšivku nebo drátování.

Kromě malby se Pavel Rudolf věnuje i intervencím do tištěných materiálů, jako jsou fotografie, hudební partitury a textové záznamy. Jeho práce v prostoru odrážejí jeho vazbu k konceptu, ale stále zachovávají spojitost s elementárními prvky geometrického názvosloví.

Pavel Rudolf má také blízký vztah k městu Brnu, kde žije a pracuje. Jeho umělecká kariéra začala již na začátku 60. let, kdy studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Brně. Jeho tvorbu pravidelně sledoval teoretik umění Jiří Valoch.