#7

Dezider Tóth
(1946)

SNEH — Z CYKLU BANALITY

Dezider Tóth
#7

Dezider Tóth
(1946)

SNEH — Z CYKLU BANALITY

557 zobrazení
170 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 120 000 Kč
28. 11. 2020 18:30

akryl, plátno
80×65cm
1980
sign. na rubu DEZIDER TÓTH, BANALITY 1980, tužkou Dezider Tóth, S2 - 1982
rám, sklo
provenience
LITERATURA Kol. autorů, Monogramista T. D. Nie som autor, som metafora. Bratislava: Slovart 2011.
(*1946)

SNEH — Z CYKLU BANALITY

Jozef Tóth, známý též jako Monogramista T.D, se narodil 13. března 1947 ve Výčapech-Opatovcích na Slovensku. Studoval na Škole výtvarných umění v Bratislavě v letech 1962–1966 u profesorů Rudolfa Fily a Štefana Schwartze. Poté pokračoval ve studiu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde se učil u profesora Petra Matejky v letech 1966–1972. Od roku 1991 do roku 2015 vyučoval na Akademii výtvarných umění v Praze a v roce 2002 byl jmenován profesorem intermediální tvorby na této škole. Od roku 2013 žije a pracuje v Brně.

Jozef Tóth patří k významným představitelům slovenského konceptuálního umění od 70. let 20. století. Jeho tvorba zahrnuje akční umění, instalace, malbu, objekty a minimalistické intervence. Kromě toho se věnuje i tvorbě autorských knih. V roce 1970 se zúčastnil Prvního otevřeného ateliéru Rudolfa Sikory, což byla významná událost v rámci slovenského uměleckého prostředí.

Jeho bohatá a rozmanitá tvorba odráží různé umělecké disciplíny a experimentuje s různými formami vyjádření.