technika | tužka, papír |
rozměr | 78×59,5cm |
rok | 1978 |
signatura | sign. Hilmar Jiří 78. |
provenience | PROVENIENCE
Získáno z ateliéru autora.
LITERATURA
Ilona Víchová (ed.), Jiří Hilmar – Adagio. Praha: Muzeum Kampa 2015, s. 70. |
autor | (*1937) |
Jiří Hilmar se narodil 28. května 1937 v Hradci Králové.
V letech 1952-1956 studoval na Střední průmyslové škole bytové tvorby v ateliéru prof. Richarda Pípala, kde se formovala jeho tvorba, začínající realistickým přístupem a postupně se orientující k matematické přesnosti a geometrii.
Po studiích se věnoval užité grafice, zejména tvorbě filmových plakátů a knižních obálek, což mu vyneslo odborný respekt. V roce 1967 byl spoluzakladatelem Klubu konkrétistů.
Politické důvody ho v roce 1969 přiměly k emigraci do Spolkové republiky Německo, kde žil až do roku 2013 a věnoval se volnému umění, sochám a reliéfům. Jeho dílo prošlo řadou směrů a stylů, od optických témat k prvkům arte povera.
V roce 2013 obdržel čestné občanství Hradce Králové a vrátil se natrvalo do Česka. Hilmarovo dílo je zastoupeno v předních institucích a byl oceněn několika desítkami autorských výstav.