#17

Olga Karlíková
(1923 – 2004)

ZÁZNAM ZPĚVU PTÁKŮ

Olga Karlíková
#17

Olga Karlíková
(1923 – 2004)

ZÁZNAM ZPĚVU PTÁKŮ

Drawings
560 zobrazení
35 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
28. 11. 2020 18:30

tužka, papír
42×29,5cm
1996
sign. O. Karlíková červen 96, 3 h 50, papírový štítek ORIGINÁL ZAPŮJČEN PREZIDENTEM REPUBLIKY VÁCLAVEM HAVLEM
pasparta, rám, sklo
provenience
PROVENIENCE Sbírka prezidenta republiky Václava Havla.
(1923–2004)

ZÁZNAM ZPĚVU PTÁKŮ

Olga Karlíková se narodila 6. ledna 1923 v Praze. Byla významnou českou malířkou a textilní výtvarnicí.

Život Olgy Karlíkové zahrnoval studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde se věnovala textilní tvorbě pod vedením profesora Antonína Kybala. V období let 1949–1976 pracovala v Textilní tvorbě (později Ústav bytové a oděvní kultury – ÚBOK), kde se zaměřila na návrhy tapiserií, koberců a dekorativních textilií.

Olga Karlíková byla rovněž aktivní v malbě a kresbě. Její umělecký projev byl ovlivněn přírodou a abstraktními prvky. Inspiraci nacházela v krajině, struktuře materiálů a přírodních procesech. Věnovala se také akustickým vjemům a zaznamenávala ptačí zpěv, který se stal jedním z jejích hlavních témat od 70. let.

Olga Karlíková byla členkou Umělecké besedy v Praze a zanechala výrazný odkaz ve světě českého výtvarného umění. Její díla jsou součástí sbírek několika muzeí, včetně Prácheňského muzea v Písku, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou a Národní galerie v Praze.

Zemřela 5. srpna 2004 také v Praze.