#16

Olga Karlíková
(1923 – 2004)

ZÁZNAM ZPĚVU PTÁKŮ

Olga Karlíková
#16

Olga Karlíková
(1923 – 2004)

ZÁZNAM ZPĚVU PTÁKŮ

Drawings
546 zobrazení
35 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 35 000 Kč
28. 11. 2020 18:30

tužka, pastelky, papír
42×29,5cm
1996
sign. O. Karlíková 96, papírový štítek ORIGINÁL ZAPŮJČEN PREZIDENTEM REPUBLIKY VÁCLAVEM HAVLEM
pasparta, rám, sklo
provenience
PROVENIENCE Sbírka prezidenta republiky Václava Havla.
(1923–2004)

ZÁZNAM ZPĚVU PTÁKŮ

Olga Karlíková se narodila 6. ledna 1923 v Praze. Byla významnou českou malířkou a textilní výtvarnicí.

Život Olgy Karlíkové zahrnoval studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde se věnovala textilní tvorbě pod vedením profesora Antonína Kybala. V období let 1949–1976 pracovala v Textilní tvorbě (později Ústav bytové a oděvní kultury – ÚBOK), kde se zaměřila na návrhy tapiserií, koberců a dekorativních textilií.

Olga Karlíková byla rovněž aktivní v malbě a kresbě. Její umělecký projev byl ovlivněn přírodou a abstraktními prvky. Inspiraci nacházela v krajině, struktuře materiálů a přírodních procesech. Věnovala se také akustickým vjemům a zaznamenávala ptačí zpěv, který se stal jedním z jejích hlavních témat od 70. let.

Olga Karlíková byla členkou Umělecké besedy v Praze a zanechala výrazný odkaz ve světě českého výtvarného umění. Její díla jsou součástí sbírek několika muzeí, včetně Prácheňského muzea v Písku, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou a Národní galerie v Praze.

Zemřela 5. srpna 2004 také v Praze.