technika | kombinovaná technika, papír |
rozměr | 59×41,5cm |
rok | 1980–1989 |
signatura | sign. na rubu Otis Laubert 5. 3. 1989 (vzniklo pri rekonštrukcii práce z r. 1980–1983) |
rám | rám, sklo |
provenience | VYSTAVENO
Na konci duhy dva kroky vlevo, Galerie U Betlémské kaple, Praha 2019
LITERATURA
Kol. autorů, Na konci duhy dva kroky vlevo. Brno: Aparat. 2019. |
autor | (*1946) |
Otis Laubert, narozený 8. ledna 1946 ve Valaské, je významný slovenský konceptuální umělec. Studoval na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě v letech 1961–1965. Jeho umělecká tvorba je známá zejména pro vizuálně výrazné instalace, ve kterých využívá sběračství různých vyhozených a nepotřebných předmětů.
Laubertovy instalace vytvářejí zázračné prostory, kde vás obklopují zdánlivě běžné každodenní předměty, avšak jsou uspořádány podivuhodným a nekonvenčním způsobem podle různých pochopitelných i méně pochopitelných kritérií. Tyto instalace jsou fascinující svou nápaditostí, systematickým a rytmickým uspořádáním a vždy obsahují poeticko-vizuální kvalitu.
Laubertova tvorba zahrnuje i jemnou ironii a vtipnost, které jsou obsaženy v instalacích a objektech. Jeho umění je provokativní a komentuje proces tvorby a vystavování umění. Od počátku devadesátých let měl Otis Laubert mnoho výstav, nejen na Slovensku, a je považován za jednoho z klasiků současného umění.