rok | 40. léta 20. toletí |
technika | olej na plátně |
rozměr | 70 x 110 cm |
signatura | LD:„Dvorský" |
rám | rámováno |
autor | 1902-1976 |
40. léta 20. toletí | olej na plátně | 70 x 110 cm | LD: „Boh. Dvorský"
Bohumír Dvorský se narodil 21. října 1902 v Paskově. Byl to český akademický malíř. V roce 1924 se stal žákem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru krajinomalby Otakara Nejedlého. Během studií hodně cestoval a po studiích přesídlil na Moravu. Největší vliv na něj měli Julius Mařák a Paul Cézanne, maloval okolí Ostravy a obrazy se sociální tematikou, na Hané se věnoval námětům kytic a lidovým tématům. Vystavoval mnohokrát také v zahraničí, v roce 1940 na Biennale di Venezia v Benátkách, v roce 1948 v Riu de Janeiru a Helsinkách či v roce 1949 ve Stockholmu. Roku 1971 mu byl udělen titul národní umělec. Zemřel 11. ledna 1976 v obci Svatý Kopeček.