#17

Vratislav Hugo Brunner
(1886 – 1928)

Svatý Václav

Brunner Vratislav Hugo | Svatý Václav
Brunner Vratislav Hugo | Svatý Václav
Brunner Vratislav Hugo | Svatý Václav
Brunner Vratislav Hugo | Svatý Václav
Brunner Vratislav Hugo | Svatý Václav
#17

Vratislav Hugo Brunner
(1886 – 1928)

Svatý Václav

Drawings
1 limit
367 zobrazení
Prodáno za
2 400 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 2 000 Kč
3. 3. 2021 20:00

Základní údaje

technika
tuš na papíře
rozměr
37 x 29 cm
signatura
signováno PD
zachovalost
původní stav
rám
rámováno
autor
1886-1928

Popis

tuš na papíře | 37 x 29 cm | signováno PD

O autorovi

Vratislav Hugo Brunner se narodil 22. října 1886 v Praze. Byl českým typografem, ilustrátorem, grafikem, karikaturistou, malířem a tvůrcem hraček. Jeho významný přínos spočívá v zásadním ovlivnění české knižní grafiky a uměleckých kruhů své doby.

Pocházel z rodiny klempířského mistra Antonína Brunnera a jeho manželky Leopoldiny. Brunner strávil celý svůj život v Praze, v domě „V nebi“ na rohu Perštýna a Skořepky na Starém Městě. Studoval staroměstskou reálku a následně se věnoval umění na Akademii výtvarných umění v Praze.

Během svého studia se spřátelil s Eduardem Bassem a Františkem Frabšou. Po ukončení prvního semestru kvinty přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde získal inspiraci od významných umělců, mezi něž patřili Vlaho Bukovac, Bohumír Roubalík, Vratislav Nechleba, Jakub Obrovský a Maxmilián Pirner.

Brunner byl aktivní v studentském životě, spoluzakládal Artěl a Novou edici. Po návratu z cest po Lipsku a Mnichově se stal profesorem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze od roku 1919. Jeho významným žákem a asistentem se stal Josef Kaplický.

V roce 1925 získal první cenu a zlatou medaili za knižní výzdobu na Světové výstavě v Paříži. Navrhl také malby pro československé vyslanectví v Pešti. Přispíval do různých časopisů, jako například Nová omladina, Šibeničky, Rozpravy Aventina a dalších, publikoval karikatury a ilustrace.

Brunner se také věnoval scénografii pro Národní divadlo a Městská divadla pražská. Zemřel 13. července 1928 v Horní Lomnici po dlouhé nemoci. Jeho dílo bylo prezentováno na posmrtné výstavě v Obecním domě v Praze. Brunner zanechal výraznou stopu v českém uměleckém prostředí, a to nejen svým výtvarným dílem, ale i vlivem na tvorbu krásné knihy a knižní kultury.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr