#11

Ota Janeček
(1919 – 1996)

Dívčí akt

Janeček Ota | Dívčí akt
Janeček Ota | Dívčí akt
Janeček Ota | Dívčí akt
#11

Ota Janeček
(1919 – 1996)

Dívčí akt

4 limity
472 zobrazení
2 300 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
2. 12. 2020 20:00

linořez
157 x 110 mm
signováno PD
nerámováno
1919-1996

linořez, 157 x 110 mm, signováno PD, nerámováno

Ota Janeček, významný český kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor a sochař, se narodil 15. srpna 1919 v Pardubicích. Jeho vzdělání začalo na Českém vysokém učení technickém v Praze v letech 1937-1939, kde studoval kresbu pod vedením O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného. Po uzavření vysokých škol nacisty pokračoval ve studiu na pražské Umělecko-průmyslové škole v letech 1941-1942, avšak tato škola mu zůstala nedokončená. Byl členem SVU Mánes a SČUG Hollar.

V počátcích své tvorby byl Ota Janeček ovlivněn expresivitou válečného období a uměním Amedea Modiglianiho. Během let se jeho styl vyvíjel od kubistických vlivů k osobitému poetickému stylu, inspirovanému přírodou a lidovým uměním. Zvláště pozoruhodný byl jeho malířský cyklus "Trávy", ve kterém prezentoval komorní zátiší z přírody. V jeho dílech se objevovala také krajina, květiny, ptáci a další přírodní motivy, které vykazovaly určitou stylovou podobnost s tradičními japonskými obrazy. Vedle malby se věnoval také grafice, zejména technikám jako linoryt, litografie a suchá jehla.

Ota Janeček zemřel 1. července 1996 v Praze. Jeho dílo bylo oceněno mnoha výstavami a oceněními, včetně velké retrospektivní výstavy v Mánesu v roce 1995.