#27

Josef Ženíšek
(1855 – 1944)

Portrét dívky

Ženíšek Josef
Ženíšek Josef
Ženíšek Josef
Ženíšek Josef
Ženíšek Josef
#27

Josef Ženíšek
(1855 – 1944)

Portrét dívky

4 limity
533 zobrazení
7 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 3 000 Kč
21. 10. 2020 20:00

olej na plátně
26 x 23 cm
signováno
rámováno
1885-1944

Portrét dívky

Josef Ženíšek, známý též jako Josef František, se narodil 4. října 1855 v Praze. Byl významným českým akademickým malířem, portrétistou, kreslířem a ilustrátorem.

Ženíšek získal základní vzdělání ve škole obecné a později navštěvoval večerní školu ve svém rodném městě. Jeho umělecký talent byl patrný od mládí, a proto se rozhodl pro studium na pražské malířské akademii. Zde se školil v letech 1872 až 1876 pod vedením profesorů Antonína Lhoty a Emanuela Roma. Později pokračoval ve studiích v Mnichově a podnikl studijní cesty do Paříže a Říma.

V roce 1882 se přestěhoval do Drážďan, kde se oženil s Františkou Hollmannovou. Zde vytvořil několik významných obrazů, včetně "Jaro," který byl zakoupen do New Yorku. Zabýval se portrétní tvorbou a vytvořil řadu rozkošných dívčích portrétů, které získaly oblibu zejména v Americe.

V roce 1891 se vrátil do Prahy, kde se zaměřil převážně na portrétní malbu. Jeho ateliér byl umístěn na Královských Vinohradech. Známý je zejména svými dívčími portréty, které byly hojně reprodukovány v českých a německých časopisech a na pohlednicích. Maloval také žánrové kompozice a portrétoval mnoho významných osobností své doby, včetně Jaroslava Vrchlického, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších.

Josef Ženíšek zemřel 19. listopadu 1944 poté, co ho přejela tramvaj během převozu do nemocnice na Vinohradech. Jeho dílo zahrnuje rozmanité žánry od portrétů po žánrové kompozice a zanechal významnou stopu ve světě českého výtvarného umění.