technika | kvaš na papíře |
rozměr | 38 x 54 cm |
rok | 1925 |
signatura | signováno |
rám | rámováno |
autor | 1905-1993 |
Vilma Vrbová, provdaná Kotrbová, se narodila 14. října 1905 v Kutné Hoře. Byla českou malířkou a vynikající portrétistkou, zejména na poli dětského portrétu. Je známa svými citlivými a dojímavými vyobrazeními dětí. Byla manželkou řezbáře Františka Kotrby.
Studovala na uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1921–1924 a následně na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze ve Vratislavu Nechlebově ateliéru v letech 1924–1930. Během své kariéry vytvořila několik významných děl, mezi nimiž jsou obrazy jako "Děvčátko v čepci" a "Rodinná podobizna". V roce 1947 vyhrála soutěž na návrh 100 Kčs bankovky. Kromě malby se věnovala také ilustracím knih, kde se zaměřovala zejména na zachycení dětských postav.
Od roku 1935 byla členkou Umělecké besedy, což odráží její začlenění do umělecké společnosti. Za svůj významný přínos umění byla v roce 1979 oceněna titulem národní umělkyně. Vilma Vrbová zemřela 22. prosince 1993 v Praze, kde strávila většinu svého uměleckého života.