#79

Coubine Othon | Kytice růží v čínské váze

#79

7 limitů
730 zobrazení
300 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 60 000 Kč
30. 5. 2022 19:00

technika:
olej na plátně
rozměr:
73 x 60 cm
signatura:
signováno vpravo dole
rám:
rámováno
datum narození:
1883-1969
poznámka:
Kytice růží je brilantní ukázkou Kubínova malířského projevu, kterým si získal pevnou pozici mezi pařížskou školou. Kubín ve své době natolik zaujal, že se jej ujal galerista Adolphe Basler, který z něj chtěl učinit konkurenta Pablovi Picassovi. Umělec si záhy vybudoval silný okruh sběratelů a obdivovatelů. Mezi ně patřil například bratr slavné Picassovy sběratelky Gertrudy Steinové Leo Stein, jenž patřil ke Kubínovým blízkým přátelům. Leo Stein také vlastnil větší počet umělcových děl. Neoklasicistní východiska je nutné hledat v situaci po skončeni první světové války. Společnost i umělci byli unaveni celkovým poválečným klimatem. Východisko spatřovali v rehabilitaci neoklasicismu. Vedle Pabla Picassa je protagonistou těchto trendů právě i Kubín, jehož kytice je namalovaná s nesmírným citem a jakousi nostalgií, umocněnou šedavým pozadím, které z ní rázem činí nesmrtelný pomník krásy čisté přírody. Hloubka, s jakou Kubín dokázal květinové kompozice zpodobnit, činí z jeho pláten unikáty, vyjímající se nad všechna ostatní dobová provedení ustáleného malířského tématu. Práce s barvou a jejich harmonií dokazuje Kubínův nesmírný umělecký talent.
Provenience:
Soukromá sbírka Lyon

olej na plátně | 73 x 60 cm | dílo pochází ze stejné sbírky jako obraz "Kytice ve žluté váze" prodaný v aukci Kodl 1.12.2019 | Provenience: Soukromá sbírka Lyon