technika: | olej na plátně |
rozměr: | 101,5 x 135 cm |
signatura: | signováno vpravo dole |
rám: | rámováno |
datum narození: | 1872-1941 |
rok díla: | 1910 - 1915 |
1910 - 1915 | olej na plátně | 101,5 x 135 cm | signováno vpravo dole
Antonín Hudeček se narodil 14. ledna 1872 v Loucké. Studoval malbu na pražské Akademii výtvarných umění u Maxe Pirnera a Václava Brožíka. Později pokračoval ve studiu v Mnichově. Začínal jako figuralista, avšak měl zásadní vliv od skupiny malířů pod vedením krajináře Julia Mařáka, s nimiž maloval v okolí Okoře. Jeho dílo bylo ovlivněno impresionismem a prošlo obdobím hledání svébytného výrazu. Cestoval po Itálii a Sicílii, kde vytvořil mnoho olejových skic, z nichž později maloval rozměrné mariny. Kromě toho maloval krajiny v okolí Kolína, pohledy na Prahu a v dalších oblastech, jako jsou Orlické hory, ostrov Rujanu, Tatry, Banská Bystrica a Podkarpatská Rus. Za své životní dílo byl v roce 1930 jmenován řádným členem České akademie věd a umění a v roce 1940 obdržel Národní cenu za malířskou tvorbu. Antonín Hudeček zemřel 11. srpna 1941 v Častolovicích, kde od roku 1927 žil ve své vile.