#17

Adolf Liebscher
(1857 – 1919)

Žánrová scéna

Liebscher Adolf | Žánrová scéna
#17

Adolf Liebscher
(1857 – 1919)

Žánrová scéna

330 zobrazení
82 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 10 000 Kč
30. 5. 2022 19:00

technika:
olej na plátně
rozměr:
54,5 x 70 cm
signatura:
signováno vlevo dole
rám:
rámováno
datum narození:
1857-1919
poznámka:
Narodil se 11. 3. 1857 v Praze a zemřel 11. 6. 1919 v Potštejně. Malíř figuralista, ilustrátor. Patřil mezi umělce známe pod označením "generace Národního divadla", byl jedním z nejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Byl bratrem Karla Liebschera. Vystudoval v Praze českou reálku, po níž navštěvoval tříletý kurz pro učitele kreslení ve Vídni. Upozornil na sebe účastí v soutěži na výzdobu foyeru Národního divadla, v níž dostal druhou cenu a jeho lunety byly umístěny na chodbě, vytvořil zde osm lunetových alegorií dramatických umění. Poté strávil několik měsíců v Itálii a od roku 1879 byl učitelem kreslení na pražské technice. Vytvářel dekorativní malby a historické kompozice, zajímal se o folklórní malbu. Jeho kresby často vycházely v populárních dobových časopisech, jako např. Světozor nebo Zlatá Praha. Jeho ilustrace se objevovaly v mnoha albech, básnických sbírkách či románech. Svou tvorbu založil na pečlivém studiu a vyjadřoval se efektivní, dramaticky živou kresbou.

olej na plátně | 54,5 x 70 cm | signováno vlevo dole

Adolf Liebscher, narozený 11. března 1857 v Praze, byl významný český malíř-figuralista, představitel generace Národního divadla a jeden z nejpopulárnějších umělců období 80. a 90. let 19. století. Byl také bratrem malíře Karla Liebschera a otcem architekta a malíře Adolfa Liebschera mladšího.

Adolf Liebscher se narodil v Praze na Novém Městě jako nejmladší ze čtyř synů c. a k. stavebního inženýra Josefa Liebschera a jeho ženy Marie Fischerové. Rodina se přestěhovala na Staré Město po asanaci do novostavby domu V Kolkovně č. 3, který dodnes zdobí jeho malby. Studoval českou reálku v Praze a následně absolvoval tříletý kurz pro učitele kreslení na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni.

Adolf Liebscher se proslavil účastí v soutěži na výzdobu foyeru Národního divadla, kde získal druhou cenu. Jeho lunety s názvy jako Melodrama, Operetta, Fraška, Epos, Veselohra, Ballet, Opera a Drama byly umístěny na chodbě divadla. Po několika měsících strávených v Itálii začal v roce 1881 učit kreslení na pražské technice.

V roce 1882 se oženil s Aloisií Barochovou, s níž měl syna Adolfa mladšího, který následoval otcovy kroky a věnoval se malování. Adolf Liebscher zanechal významnou stopu v českém umění svou schopností zachycovat figury a scény s emocionálním nádechem.

Zemřel 11. června 1919 v Potštejně.