#16

Bohumil Jaroš
(1856 – 1924)

Horská cesta

Jaroš Bohumil | Horská cesta
Jaroš Bohumil | Horská cesta
Jaroš Bohumil | Horská cesta
Jaroš Bohumil | Horská cesta
Jaroš Bohumil | Horská cesta
#16

Bohumil Jaroš
(1856 – 1924)

Horská cesta

1 limit
345 zobrazení
6 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
30. 5. 2022 19:00

technika:
kvaš na papíře
rozměr:
17 x 20 cm
signatura:
signováno vpravo dole
rám:
rámováno
datum narození:
1856-1924
poznámka:
Narodil se 14. 4. 1856 v Jičíně a zemřel 17. 12. 1924 v Praze. Byl synem Emanuela Jaroše, malíře dekorací. Sám byl původně malíř pokojů. V letech 1879 až 1883 byl žákem kreslířské školy, v letech 1886 – 1891 byl soukromým žákem Jana Subiče a Julia Mařáka. S profesorem Subičem pracoval v letech 1886 – 1887 na výzdobě průmyslového muzea v Kaiserslautern ve Falcku. Maloval krajiny Posázaví, Šumavy, Moravy, Slovenska. Známy jsou jeho gouachové krajinky, vynikající prostorovou vzdušností i náladovostí. Restauroval staré fresky, například na Strahově, v Ledebourském paláci.

kvaš na papíře | 17 x 20 cm | signováno vpravo dole

Bohumil Jaroš se narodil roku 1856 v Jičíně. Malíř a krajinář, syn Emanuela Jaroše, který se věnoval malbě dekorací. Studoval na kreslířské škole v Praze u Reyenera v letech 1879 - 1883. Následně se v letech 1886 - 1891 stal žákem profesorů Jana Subiče a Julia Mařáka. Patřil do skupiny krajinářů, kteří se specializovali na zachycení krajiny Posázaví, Šumavy, Moravy a Slovenska.

Bohumil Jaroš byl součástí krajinářské školy Julia Mařáka, která působila v letech 1887 - 1899. Během této doby bylo zapsáno celkem 43 posluchačů, a mezi žáky se nacházeli významní umělci jako Antonín Slavíček, Bohuslav Dvořák, Jan Minařík, František Kaván a Jaroslav Panuška. Julius Mařák sehrál klíčovou roli ve vývoji moderní české kultury, zejména v oblasti krajinomalby.

Bohumil Jaroš zemřel v Praze v roce 1924. Jeho dílo, společně s tvorbou jeho spolužáků, představuje významný odkaz v českém výtvarném umění, a jejich obrazy jsou stále ceněny pro svou autentičnost a krajinářskou kvalitu.