technika: | olej na plátně |
rozměr: | 67,5 x 56 cm |
signatura: | signováno vlevo uprostřed |
rám: | rámováno |
datum narození: | 1848-1910 |
poznámka: | Narodil se 12. 4. 1844 v myslivně ve Frýdštejně u Sychrova a zemřel 18. 11. 1910 na moři na cestě do Ancony na parníku William. Malíř moří. V roce 1865 byl žákem pražské akademie umění, současně ale kreslil podobizny pro fotografy pro výkladní skříně. Od roku 1869 se v Mnichově věnoval pod vedením ředitele mnichovské akademie Karla Piloty dalšímu studiu. V kresbě se školil u profesora Raaba a v malbě u profesora Wagnera. V roce 1879 odcestoval z Mnichova do Říma, měl ateliér ve starém Palazzo Venezia. V Porto d´Anzio na břehu Tyrrhenského moře byl uchvácen mocným dojmem majestátního živlu a od té doby se datuje jeho převrat v uměleckém tvoření a stává se výhradně malířem moře. Nymfy, Satyrové, Najady, Nereidky, Tritoni, Sirény, Centauři a Fauni tvoří stafáž v jeho zobrazování moře. |
olej na plátně | 67,5 x 56 cm | signováno vlevo uprostřed
Beneš Knüpfer, křtěný Benedikt Julius, se narodil 12. dubna 1844 ve Frýdštejně. Byl významným českým malířem, reprezentantem pozdního romantismu a naturalistického sensualismu, zejména proslulý svými obrazy moří.
Narodil se do rodiny polesného na sychrovském panství knížete Kamila Rohana. Otec, amatérský malíř, předal Benešovi svou lásku k malbě. Mladý Knüpfer si již v mládí přivydělával malbou vývěsních štítů obchodů.
V letech 1865–1870 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Josefa M. Trenkwalda. Poté pokračoval ve studiu na Akademii v Mnichově u malířů Alexandra Raaba, Alexandra Wagnera a Karla von Piloty. Po dokončení studií cestoval po západní Evropě a navštívil Paříž a Londýn. Roku 1879 získal od ministerstva kultu a vyučování dvouleté stipendium ke studiu v Římě, kde zůstal natrvalo.
Námětem jeho obrazů bylo z velké části moře v různých podobách. Dějištěm jeho scén se staly přímořské krajiny u Anzia na březích Tyrhénského moře a u Ancony na březích Jadranu. V roce 1892 získal zlatou medaili arcivévody Karla Ludvíka za obraz Souboj tritonů, který zakoupil císař František Josef I. a umístil ho v Obrazárně vídeňských dvorských muzeí.
Beneš Knüpfer byl také zakládajícím členem uměleckého spolku Jednota umělců výtvarných a členem spolku Vídeňská secese. Roku 1910 přijel do Prahy, aby zde uspořádal výstavu. Pod vlivem jejího neúspěchu však při cestě parníkem William z Rjeky do Ancony spáchal sebevraždu skokem do moře.